Preşedintele sud-coreean Moon Jae-in şi-a schimbat marţi din funcţie şeful de cabinet care a jucat un rol cheie în îmbunătăţirea relaţiilor cu Coreea de Nord, punând în locul lui un vechi confident, în încercarea de a opri scăderea cotei sale de popularitate determinată de probleme economice şi de un scandal de spionaj, relatează Reuters şi Yonhap preluate de Agerpres.
Şeful statului l-a înlocuit pe Im Jong-seok cu Noh Young-min, ambasador în China din octombrie 2017. În acelaşi timp, fostul ziarist Yoon Do-han a fost numit secretar de presă, iar fostul deputat Kang Gi-jung a devenit secretar adjunct pe probleme politice, a anunţat Casa Albastră, preşedinţia sud-coreeană.
Atât Noh Young-min, cât şi Kang Gi-jung au colaborat la campania prezidenţială a lui Moon dinaintea alegerilor din 2017. Numirile anunţate marţi nu necesită aprobarea parlamentului.
Cota de popularitate a preşedintelui a ajuns la cel mai scăzut nivel de la învestirea sa, în mai 2017, pe fondul nemulţumirii privind politicile economice şi al lipsei de progres în ce priveşte denuclearizarea Coreei de Nord. În acelaşi timp, Casa Albastră se confruntă cu acuzaţii că şi-a spionat adversari politici şi că a intervenit în managementul de personal al unor companii private.
Moon Jae-in şi-a propus pentru acest an revigorarea economiei şi a pieţei muncii şi primirea liderului nord-coreean Kim Jong-un la Seul pentru un summit fără precedent.
Preşedintele sud-coreean Moon Jae-in şi-a schimbat şeful de cabinet care a jucat un rol cheie în îmbunătăţirea relaţiilor cu Coreea de Nord
Articole Similare

197
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Zelenski rămâne ferm și avertizează că orice acord bazat pe concesii teritoriale este sortit eșecului
197

107
Soarele ascunde încă sute de linii spectrale misterioase după secole de studiu
107

461
Israelul aprobă crearea a 19 colonii noi în Cisiordania: „Blocăm înfiinţarea unui stat palestinian terorist”
461

1.307
Serviciile secrete americane spun că obiectivele lui Putin sunt neschimbate - capturarea întregii Ucraine şi revendicarea unor părţi din Europa care au aparţinut blocului sovietic
1.307

17
Comerţul britanic, în declin înainte de Crăciun; comercianţii anticipează un început slab de an, arată datele CBI
17

14
Israelul aprobă 19 noi colonii evreieşti în Cisiordania ocupată
14

65
Care este principalul obstacol în calea păcii din Ucraina? Răspunsul șefului NATO
65

37
Înlăturarea fotografiilor din dosarele Epstein „nu are nicio legătură” cu Trump, spune procurorul general adjunct Todd Blanche
37

2.117
Premieră - „Creaturi nemaivăzute”: oamenii de știință au făcut descoperiri uluitoare în zona crepusculară a oceanului
2.117

1.543
Mașinile electrice chinezești, noua vulnerabilitate a Europei: spionaj și risc de securitate
1.543

87
Keir Starmer a discutat cu Trump despre eforturile de pace pentru Ucraina
87

103
Un turist german a murit în Muntenegru după ce a căzut din telescaun
103

1.486
În pline negocieri de pace, Moscova acuză Europa și Ucraina: „Nu cresc posibilitatea de a ajunge la o pace pe termen lung!”
1.486
















Comentează