Preşedintele tunisian Beji Caid Essebsi a părăsit spitalul luni cu o stare a "sănătăţii normală", urmând ca liderul în vârstă de 92 de ani să-şi reia activitatea în zilele următoare, a scris fiul preşedintelui pe pagina sa de Facebook, relatează Reuters potrivit Agerpres.
Essebsi, un actor important în tranziţia spre democraţie a ţării nord-africane după o revoluţie din 2011, a fost transportată la un spital militar joi, după ce a suferit o puternică criză de rău'',
Preşedintele tunisian Beji Caid Essebsi, 92 de ani, a fost spitalizat joi după ce a acuzat "o puternică stare de rău", a anunţat preşedinţia tunisiană, citată de AFP şi Reuters.
Essebsi, "victima unei puternice stări de rău a fost transferat la spitalul militar din Tunis", a notat înainte de aceasta preşedinţia pe pagina sa de Facebook, în condiţiile în care două atentate sinucigaşe au avut loc joi în capitala tunisiană soldate cu moartea unui poliţist şi rănirea a cel puţin opt persoane, potrivit autorităţilor.
Essebsi a mai fost spitalizat la sfârşitul săptămânii trecute, unul dintre consilierii săi dând asigurări că este vorba de un control medical de rutină, în timp ce un altul evoca probleme de sănătate minore.
Aceste atentate face să planeze din nou spectrul violenţei deasupra Tunisiei, în deschiderea sezonului turistic şi cu câteva luni înainte de alegerile prezidenţiale şi legislative, prevăzute să aibă loc în octombrie şi noiembrie.
Tunisia se confruntă cu grupuri militante care acţionează în zone izolate din apropierea frontierei cu Algeria după revolta care a dus la înlăturarea dictatorului Zine Abidine Ben Ali, în 2011.
Securitatea s-a ameliorat în Tunisia după ce autorităţile au impus stare de urgenţă în noiembrie 2015, după două atacuri sângeroase - unul la un muzeu din Tunis şi altul pe o plajă din Sousse. Un al treilea atac a vizat gărzile prezidenţiale din capitală şi s-a soldat cu 12 morţi. Gruparea teroristă Statul Islamic a revendicat atacul.
Preşedintele tunisian, în vârstă de 92 de ani, a fost externat
Explorează subiectul
Articole Similare

1.224
Industria fast-food se reinventează: McDonald’s își adaptează strategia ca urmare a fenomenului Ozempic
1.224

36
Atenţionare de călătorie MAE: Cod roşu de vânt puternic în Spania
36

1.136
Decizie radicală: Un oraș turistic de lângă România interzice vânzarea de alcool după ora 20.00
1.136

2.526
VIDEO Trump, „tăvălit” bine la conferința de la Munchen: „E cel mai distructiv președinte” din istoria SUA
2.526

2.395
Opozantul rus Mihail Hodorkovski, previziuni sumbre: „Europa se va confrunta cu un război rece cu Rusia!”
2.395

1.956
VIDEO Trump îl presează pe Zelenski să cedeze la negocieri: „Să se miște! Rusia vrea să facă o înţelegere"
1.956

24
VIDEO Franţa/Un bărbat ce ameninţa jandarmi a fost rănit de unul dintre ei; Parchetul antiterorist a declanşat o anchetă
24

2.519
Primul efect după schimbarea „ștafetei” de la SUA la Europa în fruntea NATO: șeful alianței cere mai mulți bani pentru apărare
2.519

120
Donald Trump anunţă că un al doilea portavion american va pleca "foarte curând" spre Golf şi avertizează Iranul
120

200
Alegeri în Ungaria - Viktor Orban pare câștigător: Fidesz se menţine la 46%, urmat de Tisza cu 40%, potrivit unui sondaj preelectoral
200

62
Ministrul Radu Miruţă, întrevederi cu reprezentanţi ai industriei europene de Apărare, la München
62

664
Regele Charles nu este fanul lui Donald Trump. Dezvăluirile unui jurnalist britanic
664

1.664
Fiul lui Ramzan Kadîrov, la un pas să-și piardă vederea. A fost tratat într-o celebră clinică din Moscova
1.664

















Comentează