Preşedintele Ugandei, Yoweri Museweni, şi-a îndemnat concetăţenii să poarte permanent măşti în spaţiile publice, în contextul în care această ţară din estul Africii se zbate să ţină sub control răspândirea pandemiei de Covid-19, relatează vineri Xinhua potrivit Agerpres.
Într-un clip video difuzat de administraţia sa vineri, Museveni remarcă faptul că unii oameni par să nu fi înţeles importanţa unei măşti faciale, considerând-o o simplă decoraţiune.
"Menirea ei (a măştii, n.r.) este de a vă împiedica să-i infectaţi pe alţi oameni, aşa că trebuie să o puneţi aşa încât să vă acopere gura şi nasul atât timp cât vă aflaţi în public, şi chiar şi atunci când vorbiţi", a subliniat şeful statului, care la rândul lui purta o mască în înregistrarea video.
De miercuri, poliţia din Uganda a început să verifice purtarea măştii faciale în spaţii publice, inclusiv exterioare, care este obligatorie. Persoanelor care nu poartă mască nu li se permite accesul în centrul comercial din Kampala, de exemplu.
Luni, şeful statului a anunţat că purtarea măştii faciale devine obligatorie, extinzând totodată măsurile de izolare pe o perioadă de 14 zile şi relaxând o parte din restricţiile impuse.
În Uganda au fost înregistrate până acum 101 cazuri confirmate de Covid-19 şi 55 de recuperări, de când a fost declarată oficial epidemia în această ţară, la 21 martie.
Preşedintele Ugandei le-a explicat concetăţenilor cum să poarte corect măşti în spaţiile publice
Explorează subiectul
Articole Similare

150
Europa prinsă în capcana gazului - Importurile din Rusia au explodat
150

495
De la Zidul Berlinului la Zidul Dronelor: UE vrea un plan militar amplu pentru a bloca atacurile hibride lansate de Rusia / Cum o să fie implementat și care este miza?
495

33
Hamas analizează planul de pace propus de Trump
33

46
Majorarea cererii pe piața grâului - Preţurile de export pentru grâul rusesc au crescut pentru a doua săptămână consecutiv
46

56
În Calcutta, inteligenţa artificială este pusă în slujba sacralităţii, pentru a o celebra pe zeiţa Durga
56

79
Zelenski propune un scut comun NATO-Ucraina care ar putea schimba echilibrul forțelor
79

2.021
Val de percheziții la Chișinău, la două zile după alegeri: ce legătură are ancheta cu banii de campanie
2.021

111
Columbia a oprit achizițiile de armament din Israel și SUA - A fost prezentată prima armă de asalt de producție internă
111

169
Talibanii au întrerupt complet comunicațiile în Afganistan - Piețele au fost închise iar zborurile anulate
169

65
Acord cu Teheranul - SUA expulzează 100 de iranieni
65

3.721
'Suntem deja în război cu Rusia': Țara care se confruntă cu Moscova pe mai multe fronturi
3.721

71
AIEA îngrijorată de situațua de la Zaporojie - Cea mai mare centrală nucleară din Europa nu mai are alimentare cu energie electrică externă de şase zile
71

4.598
Încolțit de ruși, Zelenski bate cu pumnul în masă: Capacitățile privind producția de drone și rachete să fie folosite la putere maximă!
4.598
Comentează