Preţul mediu al energiei pe piaţa bursieră spot (Piaţa pentru Ziua Următoare - PZU) a crescut cu 40,84% în săptămâna 26 august - 1 septembrie, comparativ cu săptămâna anterioară, arată ultima raport postat pe site-ul operatorului pieţei, OPCOM preluat de agerpres.
Astfel, în intervalul analizat, preţul mediu al energiei pe PZU a fost de 367 lei pe MWh.
Preţul maxim a ajuns la 655 de lei pe MWh, foarte aproape de nivelul-record din iarna 2017, când România a traversat o perioadă geroasă, iar consumul a fost de asemenea unul istoric.
De această dată, săptămâna trecută a fost caracterizată de o vreme caniculară, concomitent cu o producţie mică de energie hidro şi eoliană, care sunt cele mai ieftine.
Astfel că România a fost nevoită să importe peste 1.000 de MWh/h, iar preţurile la noi în ţară au fost cele mai mari din regiune.
În săptămâna analizată, volumul de energie tranzacţionată pe PZU a fost 420.616 MW, în uşoară scădere, de 0,5%, faţă de săptămâna anterioară.
Preţul energiei pe piaţa bursieră spot a crescut cu aproape 41% în săptămâna 26 august - 1 septembrie
Explorează subiectul
București
6°C
Articole Similare

9
România, lider în UE la floarea-soarelui: creșteri importante în agricultură în 2025
9

10
Scăderi în construcții la început de an: mai puține autorizații pentru locuințe în 2026
10

3.660
Percheziții DNA la Autoritatea Rutieră: suspiciuni de corupție și examene „aranjate” pe bani
3.660

1.543
VIDEO Mesaj ferm al premierului: Extinderea UE, esențială pentru viitorul Europei de Sud-Est
1.543

56
Rusia suspendă tranzacţiile valutare cu venituri din petrol şi gaze, până la 1 iulie, ca urmare a creşterii preţurilor acestuia
56

2.770
România revine pe harta blindatelor: VLAH, vehiculul 4x4 care țintește standardele NATO și ar putea relansa industria de apărare
2.770

71
Bloomberg: Exporturile de petrol ale Iranului prin Strâmtoarea Ormuz sunt în creştere, în timp ce rivalii din Golf sunt blocaţi
71

2.233
Taxele au crescut degeaba: Încasările guvernului au rămas aproape la fel ca în 2025
2.233

27
Tensiuni pe piața petrolului: prețuri record și competiție globală pentru resurse. Cererea din Asia și conflictul cu Iranul pun presiune pe piețele globale
27

57
1 din 2 angajați crede că o singură sursă de venit nu mai este suficientă pentru un trai decent
57

62
Petrolul Brent se îndreaptă spre cea mai mare creştere lunară a preţului din istorie, pe fondul escaladării conflictului din Orientul Mijlociu
62

961
Toți pașii legali: Cum poți să îți montezi GPL pe mașină ca să scapi de prețul uriaș al carburanților
961

6.136
Gigant chinez pregătește o investiție de peste 1 miliard € în România: cel mai mare proiect energetic hibrid din Europa
6.136
















Comentează