Prima calificare decisă de la 11 metri: Croația ajunge în sferturile Cupei Mondiale după lovituri de departajare cu Japonia

Croația este cea de-a treia echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de Fotbal din Qatar, după ce a trecut de Japonia la loviturile de departajare.

După 120 de minute de joc, scorul era egal, 1-1. Japonezii au ratat trei lovituri de la 11 metri, apărate de portarul croat, iar croații au ratat doar o lovitură, astfel că europenii merg mai departe.

Croația, vicecampioană mondială în 2018, va juca în sferturile de finală împotriva câștigătoarei din partida Brazilia - Coreea de Sud.

UPDATE

Pentru Japonia a marcat Maeda (43), iar pentru Croatia a punctat Perisici (56).

La loviturile de departajare, pentru Croaţia au transformat Vlasic, Brozovic şi Pasalic şi a ratat Livaja.

Pentru Japonia a transformat Asano şi au ratat Minamino, Mitoma şi Yoshida.

Toate loviturile ratate de japonezi au fost apărate portartul Dominik Livakovic.

Croaţia : Dominik Livakovic -  Borna Barisic, Ivan Perisic (Milan Orsic '106), Dejan Lovren, Mateo Kovacic (Vlasic '99) - Andrej Kramaric  (Pasalic), Luka Modric (Majer '99), Marcelo Brozovic, Bruno Petkovic (Budimir '62 / Livaja '106) - Josko Gvardiol, Josip Juranovic. Selecţioner: Zlatko Dalic.

Japonia : Shuichi Gonda - Shogo Taniguchi, Takehiro Tomiyasu, Maya Yoshida, Yuto Nagatomo (Mitoma '64)- Wataru Endo, Ritsu Doan (Minamino '87), Hidemasa Morita (Tanaka '106), Junya Ito -Daichi Kamada (Sakai '75), Daizen Maeda (Asano '64). Selecţioner: Hajime Moriyasu.

Meciul a fost arbitrat de Ismail Elfath.

Tot luni, de la ora 21.00, se dispută partida Brazilia - Coreea de Sud.