Prima rugăciune a Papei Leon în Basilica Sfântul Petru - Evenimentul va atrage mii de turiști și credincioși

Autor: George Traicu

Publicat: 11-05-2025 08:25

Actualizat: 11-05-2025 11:25

Article thumbnail

Sursă foto: X

Leon al XIV-lea va oficia rugăciunea duminicală pentru prima dată în calitate de Papă. Evenimentul va atrage mii de turiști și credincioși. De la balconul Bazilicii Sfântul Petru, noul papă va spune „Regina Caeli” („Regina Cerului”), o rugăciune adresată Fecioarei Maria, notează Mediafax.

După discursul de la alegerea sa și vizita la mormântul Papei Francisc, rugăciunea duminicală va reprezenta o nouă apariție publică în calitate de șef al Bisericii Catolice a lui Leon al XIV-lea, potrivit Le Figaro. Momentul este cu atât mai așteptat cu cât întâlnirea săptămânală este adesea o ocazie pentru Papa de a vorbi despre temele majore din întreaga lume.

Papa Leon al XIV-lea are un program încărcat în următoarele zile. Luni, Papa îi va primi în audiență pe reprezentanții presei internaționale, iar vineri se va întâlni cu membrii corpului diplomatic.

Liturghia de inaugurare va avea loc duminică, 18 mai, în Piața Sfântul Petru, în prezența mai multor lideri străini sau a reprezentanților acestora. În timpul ceremoniilor, el va primi simbolurile puterii papale.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri