Primarul Mihai Chirica face apel la ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, să urgenteze procedurile în urma cărora municipalitatea ar putea prelua construirea bazinului olimpic de înot din complexul studenţesc Tudor Vladimirescu.
Solicitarea primarului Iaşiului vine după o întâlnire cu directorii de instituţii şcolare şi preşcolare în care i-au transmis nu doar aprecieri faţă de iniţiativa de a construi bazine de înot pentru preşcolari, dar au ridicat şi problema proiectului bazinului olimpic al Universităţii Tehnice 'Gheorghe Asachi' din campusul Tudor Vladimirescu.
"Am explicat din nou că după ce Primăria a încercat să preia proiectul de la Universitatea Tehnică, documentaţia s-a "împotmolit" la Ministerul Educaţiei, asta de-a lungul mai multor guverne succesive, ceea ce demonstrează că oricât ar fi de bun un ministru tot reuşeşte cineva să îl blocheze. Am totuşi speranţa că domnul Sorin Cîmpeanu, unul dintre cei mai competenţi miniştri ai Educaţiei de după Revoluţie, se va apleca asupra subiectului şi va rezolva problema. În rest, din păcate, subiectul a fost excesiv de politizat de diverse persoane care se agaţă de tot felul de subiecte de interes, fără a face însă nimic util', a declarat primarul Mihai Chirica.
Municipalitatea aşteaptă de aproape un an hotărârea de guvern prin care Ministerul Educaţiei transferă bazinul olimpic studenţesc din campusul Tudor Vladimirescu în administrarea Primăriei Iaşi.
La jumătatea lunii august 2021, consilierii locali au aprobat în unanimitate, în cadrul unei şedinţe extraordinare a Consiliului Local Municipal Iaşi, preluarea construirii bazinului olimpic de înot din complexul studenţesc Tudor Vladimirescu. Prin hotărârea CLM din 17 august 2021 se dorea "modificarea şi completarea hotărârii CLM Iaşi din iulie 2014, de aprobare a trecerii obiectivului de investiţii bazin de înot acoperit complex studenţesc Tudor Vladimirescu de la Universitatea Tehnică Gheorghe Asachi din Iaşi către municipiul Iaşi, la stadiul de realizare existent", relatează Agerpres.ro.
Pentru ca terenul pe care a început construirea bazinului de înot olimpic din campusul Tudor Vladimirescu să redevină în administrarea municipalităţii mai erau, şi sunt în continuare, necesare câteva semnături şi o hotărâre de guvern. În cazul în care va obţine transferul bazinului olimpic în administrarea sa, municipalitatea îşi propune să acceseze fonduri europene pentru lucrările de construire şi dotare.
Lucrările la bazinul olimpic de înot în campusul studenţesc Tudor Vladimirescu au demarat la începutul anilor 90, în cadrul unui proiect derulat de Ministerul Educaţiei şi Universitatea Tehnică "Gheorghe Asachi" din Iaşi pe un teren pus la dispoziţie de municipalitate.
Conform proiectului iniţial, piscina bazinului de înot are o lungime de 50 de metri, bazinul are opt culoare de înot cu lăţimea de 2,5 metri fiecare, şi două spaţii de 0,5 metri în exteriorul primului şi ultimului culoar.
În 2010 lucrările au fost oprite deşi s-a ajuns la 40% din construcţie, întrucât o parte din teren a fost revendicat şi câştigat de foştii proprietari. După îndelungi discuţii şi negocieri, în 2018 consilierii locali au aprobat efectuarea unui schimb de terenuri, pentru a putea continua lucrările. Terenul, care are o suprafaţă de 5.817 metri pătraţi, a fost intabulat în 2019, în urma unui schimb de terenuri.
După preluare, municipalitatea vrea să încheie un parteneriat cu toate universităţile din Iaşi, unele având specializări în domeniul sportului, spre exemplu Universitatea "Alexandru Ioan Cuza", care are Facultatea de Sport, iar celelalte au nevoie pentru a susţine performanţele sportive ale studenţilor.
Comentează