Primele victorii pentru japonezul Iwasa şi italianul Nannini, în Ungaria, la Formula 3

skysports.com
formula 1

Japonezul Ayumu Iwasa (Hitech) şi italianul Matteo Nannini (HWA) au câştigat, sâmbătă, primele lor curse în Campionatul Mondial de Formula 3, la etapa din Ungaria, potrivit Agerpres.

Românul Filip Ugran (Jenzer Motorsport) s-a clasat pe locul 25 din 28 în prima cursă, la 18 sec 036/1000 de Iwasa, iar în a doua a ocupat locul 19 din 29, la 32 sec 100/1000 de Nannini.

Iwasa a trecut linia de sosire al doilea, dar a profitat de penalitatea de cinci secunde dictată împotriva italianul Lorenzo Colombo (Campos), care nu a respectat distanţa faţă de maşina de securitate la un moment dat.

Matteo Nannini este nepotul lui Alessandro Nannini, câştigătorul Marelui Premiu de Formula 1 al Japoniei în 1989, cu un Benetton. În a doua cursă, Matteo a încheiat cu un avans de trei secunde faţă de brazilianul Enzo Fittipaldi (Charouz), 20 ani, nepotul lui Emerson Fittipaldi, dublu campion mondial de Formula 1 (1972, 1974).

Duminică se va desfăşura a treia cursă a weekend-ului de pe Hungaroring, al patrulea al sezonului.