Ford a anunţat că va amâna producţia pe scară largă a modelului Escape, un SUV plug-in hibrid (PHEV), până în 2021, pe fondul problemelor înregistrate în Europa, transmit Bloomberg şi Reuters potrivit Agerpres.
"Mutăm producţia pe scară largă a Escape PHEV în 2021. Primul Escape PHEV va fi vândut anul viitor", a precizat un purtător de cuvânt al producătorului auto american.
Compania a anunţat că a rechemat la service 20.500 de vehicule Kuga PHEV în Europa şi luna trecută a suspendat vânzările acestui model, din cauza potenţialelor temeri privind bateria de înaltă tensiune care, în anumite cazuri, poate provoca o explozie.
Ford, care produce vehiculele Escape la fabrica din Louisville, Kentucky, planificase iniţial producţia în primăvara anului trecut, dar a amânat-o până în vara acestui an, după ce pandemia de coronavirus (COVID-19) a forţat compania să închidă fabricile. Kuga şi Escape au aceeaşi baterie şi motor.
Modelele plug-in hibrid fac parte din strategia Ford de a cheltui 11,5 miliarde de dolari pentru a trece la vehicule electrice. Anul acesta ar urma să fie produs în Mexic primul model electric Mustang Mach-E.
Al doilea mare producător auto din SUA, Ford, este prezent şi pe piaţa din România.
Probleme la Ford - Producţia pe scară largă a modelului Escape a fost amânată
Articole Similare

668
Cele mai sigure joburi din România: Domeniile în care inteligența artificială nu poate înlocui oamenii
668

287
Lockheed Martin a testat pe F-35 un sistem de identificare în luptă bazat pe inteligență artificială
287

1.869
VIDEO Ilie Bolojan bate cu pumnul în masă pe bugetul pe 2026: Ajutoare pentru pensionari, numai dacă există surse de finanțare
1.869

1.032
VIDEO Ilie Bolojan a dezvăluit misiunea pe care o are la Bruxelles în următoarele zile
1.032

1.791
UPDATE VIDEO Prima reacție a Guvernului după ce CES și CL a acuzat OUG-ul lui Bolojan că a încălcat Constituția
1.791

2.166
Aviz devastator: CES acuză OUG-ul lui Bolojan de încălcarea Constituției. Guvernul a adoptat-o oricum
2.166

1.154
VIDEO Alexandru Nazare, despre pachetul de relansare economică: România va fi mult mai bine echipată. Am fost în situații de dezechilibru bugetar
1.154

1.143
Ministerul Energiei, prima reacție după ce Lukoil a dat în judecată ANRM și Romgaz
1.143

3.750
VIDEO Sindicaliștii au mers la Guvern peste premier: „Ce face Bolojan ori e inconștiență, ori e trădare!” / „Este o ticăloşie ce faceţi, domnule Bolojan!” / Scandal cu Jandarmeria
3.750

43
Chiriţoiu: Crearea unei piețe energetice europene mai bine integrate, una dintre prioritățile mele
43

221
ANCOM avertizează: posibile amenzi pentru cei care vor să-și schimbe furnizorul de telefonie prin portarea numărului
221

6.809
Femeile de afaceri din România îi cer lui Ilie Bolojan introducerea unui green card pentru muncitorii străni: Vor să aducă acasă diaspora
6.809

4.557
Breaking | Consiliul Economic și Social dă aviz nefavorabil proiectului privind reforma administrației
4.557

















Comentează