Producția de gaze din zăcământul egiptean Zohr crește după reforarea unei sonde

Autor: Daniel Mihai Dragomir

Publicat: 03-07-2025 08:14

Actualizat: 03-07-2025 11:14

Article thumbnail

Sursă foto: middleeasteye.net

Câmpul de gaze Zohr din Egipt și-a mărit producția de gaze naturale cu 60 de milioane de metri cubi pe zi, în urma reforării cu succes a sondei Zohr-6, a anunțat Ministerul egiptean al Petrolului și Resurselor Minerale, relatează WAM, citat de zawya.com.

Ahram Online a relatat că, după finalizarea sondei Zohr-6, platforma și-a îndeplinit sarcinile programate. A început forajul la sonda „Zohr-13”, despre care studiile inginerești estimează că va adăuga 55 de milioane de metri cubi de gaze pe zi.

Operațiunile de foraj marchează un pas semnificativ către consolidarea sistemului de aprovizionare cu gaze naturale. Acestea vor crește și mai mult nivelurile producției interne și vor confirma previziunile anterioare ale Ministerului Petrolului.

Într-un comunicat, ministerul a subliniat parteneriatul său de succes cu compania italiană Eni, operatorul zăcământului Zohr, care a dus la implementarea planurilor de dezvoltare convenite anterior.

Acesta a subliniat sprijinul deplin al guvernului egiptean pentru operațiunile sale de încurajare a investițiilor în sectorul petrolier, de maximizare a producției interne și de asigurare a securității energetice și a sustenabilității resurselor.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri