Programul optimilor de finală la handbal feminin, în Liga Campionilor

news.ro
handbal minge

Vicecampioana CSM Bucureşti a încheiat grupa A din Liga Campionilor pe locul 2, iar campioana Rapid este pe locul 4 în grupa B. Rezultatele de duminică, în ultima etapă a grupelor, au stabilit programul meciurilor din optimile de finală.

În etapa a XIV-a, ultima din faza grupelor, s-au înregistrat rezultatele:

Grupa A: Brest - Vipers 29-36, SG BBM Bietigheim - DHK Banik Most 47-25, Krim Ljubljana - CSM Bucureşti 26-28, Odense - FTC Budapesta 25-28;

Grupa B: Gyor - Team Esbjerg 29-28, Rapid Bucureşti - Lokomotiva Zagreb 27-22, Storhamar - Metz 24-26, Buducnost - Kastamonu 10-0 (meci anulat din cauza situaţiei dramatice din Turcia).

La finalul fazei grupelor, căpitanul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, este golgeter, cu 105 goluri marcate, 1.015 în total, în competiţie.

În sferturile de finală s-au calificat primele două clasate din fiecare grupă, adică Vipers (23 puncte) şi CSM Bucureşti (22), din grupa A, respectiv Metz (25) şi Gyor (22), din grupa B.

Echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat, în optimile de finală, pentru celelalte patru locuri disponibile în sferturi.

Programul partidelor din optimile de finală este: Storhamar - Odense, Brest - Team Esbjerg, Buducnost - FTC Budapesta, Krim Ljubljana - Rapid Bucureşti. Meciurile sunt programate în 18/19 şi 25/26 martie, urmate de cele din sferturile de finală, în 29/30 aprilie şi 6/7 mai.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.