Proiect USR: Lanţul scurt de aprovizionare, printre criteriile care trebuie îndeplinite în cazul achiziţiilor publice de produse agroalimentare

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 31-10-2025 13:42

Article thumbnail

Sursă foto: agrotv.md

Un proiect USR prin care se introduce obligativitatea aplicării lanţului scurt de aprovizionare printre criteriile care trebuie îndeplinite în cazul achiziţiilor publice de produse agroalimentare a intrat în circuitul legislativ la Senat, ca primă cameră sesizată.

Iniţiativa USR mai propune ca, pentru contractele de achiziţie publică/acordurile-cadru care vizează produse agroalimentare, elementul "preţ minim" să aibă o pondere de maximum 50%, astfel încât să fie favorizate criteriile calitative şi sociale. În cazul ofertelor echivalente, lanţul scurt de aprovizionare va putea constitui un criteriu suplimentar de departajare.

Proiectul, iniţiat de un grup de parlamentari majoritar USR, este menit să sprijine producătorii locali şi consumatorii.

"Modificarea legislaţiei achiziţiilor publice pentru introducerea lanţului scurt de aprovizionare reprezintă o măsură necesară şi oportună, aliniată strategiilor europene şi intereselor naţionale. Aceasta va aduce beneficii economice, sociale şi de mediu, va sprijini producţia autohtonă şi va contribui la dezvoltarea durabilă a României", se arată în expunerea de motive a propunerii legislative pentru modificarea şi completarea Legii nr. 98/2016 privind achiziţiile publice.

Potrivit unui comunicat al USR, deputatul George Marussi, iniţiator al proiectului, consideră că "fermierii vor avea acces mai uşor la pieţe, iar consumatorii vor putea cumpăra produse mai proaspete şi locale".

"În prezent, legislaţia românească nu conţine dispoziţii exprese referitoare la lanţul scurt de aprovizionare şi nici la promovarea produselor agroalimentare provenite din surse locale sau regionale. Această lacună permite ca achiziţiile publice să fie câştigate de furnizori aflaţi la mare distanţă, cu livrări care au un impact semnificativ asupra emisiilor de carbon şi asupra prospeţimii produselor. Totodată, lipsa unor criterii clare de evaluare a ofertelor din perspectiva impactului social şi a relaţiei dintre producător şi consumator limitează posibilitatea autorităţilor contractante de a sprijini economia locală şi de a contribui la atingerea obiectivelor de dezvoltare durabilă", a afirmat deputatul USR George Marussi, citat în comunicat.

Proiectul modifică şi completează Legea privind achiziţiile publice (nr. 98/2016) în conformitate cu obiectivul european general al Pactului Ecologic European şi al Strategiei "De la fermă la consumator" a Comisiei Europene.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri