PSD Dâmboviţa va susţine şi va vota Guvernul Dăncilă la şedinţa Comitetului Executiv Naţional, iar la nivelul organizaţiei încă se poartă discuţii cu privire la eventuale propuneri de miniştri, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, secretarul executiv al PSD Dâmboviţa, Cristian Stan, informează agerpres.ro.
''PSD Dâmboviţa va vota şi va susţine Guvernul Dăncilă. Îngrijorările care au fost prezentate se refereau la o eventuală opoziţie a preşedintelui României faţă de un nou premier. În condiţiile în care lucrul acesta este depăşit, repet, organizaţia PSD Dâmboviţa, atât în cadrul Comitetului Executiv Naţional, cât şi la votul care va avea loc cu privire la Guvernul Dăncilă, va susţine formula de guvernare, cu menţiunea că, din punctul meu de vedere, PSD Dâmboviţa oricând ar putea da trei miniştri în noul guvern, mă refer aici la Adrian Ţuţuianu, Rovana Plumb sau Titus Corlăţean, astea fiind doar câteva exemple pe care le-aş putea da'', a precizat Cristian Stan.
Acesta a adăugat că, în opinia sa, 'noul guvern va aduce stabilitate şi coerenţa actului administrativ la nivel central, de care avem cu toţii nevoie'.
Întrebat dacă PSD Dâmboviţa a avut propuneri de miniştri în noul guvern, Stan a răspuns că sunt încă discuţii la nivelul organizaţiei pe acest subiect.
''Astăzi (joi, n.r.) vor avea loc discuţii informale în urma cărora se va stabili dacă PSD Dâmboviţa va avea propuneri şi, dacă va avea, preşedintele organizaţiei va merge cu aceste propuneri'', a afirmat preşedintele executiv al PSD Dâmboviţa, Cristian Stan.
Acesta a fost întrebat de jurnalişti dacă există o relaţie tensionată între conducerea PSD Dâmboviţa şi conducerea centrală a partidului.
''Din punctul meu de vedere nu poate fi vorba de aşa ceva şi o organizaţie care a câştigat detaşat toate competiţiile electorale în care a fost angrenată, aceste rezultate nu pot fi umbrite de o eventuală stare de tensiune. Între conducerea PSD Dâmboviţa şi conducerea centrală a partidului sunt relaţii corecte şi normale'', a răspuns Cristian Stan.
Înainte de demisia premierului Mihai Tudose din funcţie, liderul PSD Dâmboviţa, senatorul Adrian Ţuţuianu, şi-a arătat susţinerea faţă de acesta spunând că ar fi sinucidere politică pentru PSD o nouă schimbare de guvern.
PSD Dâmboviţa va susţine şi va vota Guvernul Dăncilă la şedinţa Comitetului Executiv Naţional
Explorează subiectul
Articole Similare

402
'Cineva trage preșul și trântește ușa când trebuie luate decizii!' - Raluca Turcan pune reflectorul pe tensiunile din coaliție / Atac dur la adresa PSD
402

1.561
Gafă sau victimizare? Probleme cu dosarul de candidat al Ancăi Alexandrescu
1.561

817
VIDEO 'Ce mai poți face cu un leu în București?' - Propunerea surprinzătoare a unui candidat: 'Din 8 decembrie!'
817

4.469
Sondaj CURS| Se ascute bătălia pentru Primăria Capitalei: Patru candidați s-au desprins aproape decisiv. Jocurile mari le fac candidatii “mici”
4.469

64
Diana Șoșoacă, europarlamentar, se află în Rusia, la Congresul Brics
64

695
Biserica Greco-Catolică are un nou Arhiepiscop Major - Nicușor Dan: 'Un testament al credinței și al iubirii trebuie dus mai departe'
695

2.341
Remus Pricopie trage alarma pentru Băluță (PSD), Ciucu (PNL) și Drulă (USR): 'Scenariul din 2024 pare să se repete / Nu subestimați dorința Moscovei de a-și lua revanșa'
2.341

2.037
'Dacă intri cu buldozerul, ajungem în haos' - Fostul ministru al Muncii, Raluca Turcan, intervine în scandalul Guvern-magistrați
2.037

41
Raluca Turcan: Nu exclud un blat PSD-AUR la Capitală
41

69
Raluca Turcan: Câştigarea alegerilor din Bucureşti de către suveranişti ar fi un fiasco politic, instituţional şi moral teribil
69

56
Raluca Turcan: Ilie Bolojan pare că rezistă şi bine face
56

85
Raluca Turcan: Nu cred să ajungem să avem pe cineva atât de iresponsabil încât să se rupă această coaliţie
85

605
VIDEO Daniel Băluță intră oficial în lupta pentru Capitală: 'Sunt încrezător că oamenii vor vota rezultate' / Candidatul PSD și-a depus candidatura
605


















Comentează