Purtătorul de cuvânt al guvernului francez, Benjamin Griveaux, a deplâns miercuri lipsa de 'decenţă elementară' din partea lui Donald Trump, după atacurile lansate de preşedintele american pe Twitter împotriva Franţei marţi, când aceasta comemora 3 ani de la atentatele de la Saint-Denis şi Paris, relatează AFP şi Reuters.
Întrebat despre postările în care Trump a criticat situaţia Franţei în cele două războaie mondiale, Benjamin Griveaux a replicat: 'Ieri a fost 13 noiembrie. Noi comemoram asasinarea a 130 dintre compatrioţii noştri în urmă cu trei ani, la Paris şi Saint-Denis. Aşa că voi răspunde în engleză: 'common decency' ar fi fost recomandabilă', a afirmat Griveaux, la finalul unei şedinţe de guvern.
De-abia revenit de la Paris, unde a participat la ceremoniile de marcare a Zilei Armistiţiului, Donald Trump a atacat marţi Franţa şi pe preşedintele acesteia, Emmanuel Macron, pe care l-a ironizat pentru 'cota foarte slabă de popularitate'.
Într-o serie de postări foarte vehemente, Trump a atacat din nou propunerea lui Macron de creare a unei armate europene. Francezii 'începeau să înveţe germana la Paris înainte ca Statele Unite să intervină', a mai ironizat el, cu o referire foarte puţin diplomatică la ocupaţia nazistă în Franţa până la sosirea Aliaţilor.
Marţi, Griveaux a afirmat că, la şedinţa de guvern, 'preşedintele a evocat foarte pe scurt' seria de tweet-uri a omologului american.
Emmanuel Macron 'a reamintit, într-adevăr, aşa cum o spusese deja la un mare post american (CNN, duminică - n.red.), că diplomaţia nu se face prin tweet-uri, ci în discuţii bilaterale', a precizat Griveaux.
Potrivit purtătorului de cuvânt, preşedintele francez a subliniat totodată că 'putem avea relaţii deschise şi sincere chiar şi cu un aliat istoric'.
Franţa le-a adus marţi un omagiu naţional victimelor atacurilor din 13 noiembrie 2015. În acea seară, un comando de nouă jihadişti a întreprins o serie de atacuri în apropierea Stade de France din Saint-Denis, asupra teraselor unor restaurante şi la sala Bataclan, lăsând în urmă 130 de morţi şi peste 350 de răniţi.
Purtătorul de cuvânt al guvernului Franței acuză lipsa de 'decenţă elementară' din partea lui Donald Trump
Explorează subiectul
Articole Similare

1.125
Teorie a conspirației de 'noaptea minții' promovată de un înalt oficial rus, apropiat de Putin: 'Occidentul vrea să ucidă 90% din pământeni cu ajutorul LGBT și a armelor biologice!'
1.125

30
Cât poluează mediul blugii tăi? Eco-scorul de pe etichetele hainelor schimbă regulile jocului în modă
30

66
Studii recente dezvăluie care sunt cele 5 fructele banale din supermarket cu efecte incredibile asupra sănătății
66

1.201
Cum a aflat Jimmy Kimmel că emisiunea sa a fost suspendată: ce s-a întâmplat în spatele culiselor
1.201

46
Rusia a calificat reimpunerea sancțiunilor ONU asupra Iranului drept o acțiune ilegală
46

1.773
Important ofițer militar: 'Înfrângerea Ucrainei ar încuraja China să acționeze împotriva Taiwanului'
1.773

94
Taiwanul respinge propunerea de mutare a producției de cipuri în Statele Unite
94

2.817
Zelenski bate cu pumnul în masă la Copenhaga - Cere garanții de securitate scrise: Acum trebuie să punem totul pe hârtie şi să pregătim toate detaliile
2.817

102
Gazul azer devine atractiv - UE doreşte consolidarea legăturilor cu Azerbaidjanul
102

4.118
UPDATE / VIDEO Alertă maximă la Manchester: sunt doi morți, după ce un necunoscut a atacat un grup de oameni la o sinagogă: suspectul ar fi fost împușcat
4.118

3.418
VIDEO Un reportaj BBC zguduie Poliția Metropolitană din Londra - Șeful poliției, nevoit să prezinte scuze
3.418

173
Se anunță proteste masive în Franța: autoritățile scot 76.000 de polițiști și jandarmi în stradă
173

80
VIDEO Uraganul Imelda a lovit Insulele Bermude
80
Comentează