Radu Drăguşin a jucat primul său meci pentru Sampdoria, învingătoare în Serie A

prosport.ro
Radu Drăguşin

Fotbalistul român Radu Drăguşin a jucat vineri primul său meci pentru Sampdoria, care a învins-o cu 2-1 acasă pe Spezia, în etapa a 9-a a campionatului Italiei.

Fundaşul împrumutat de Juventus Torino la Sampdoria a jucat din minutul 20, când a fost introdus în locul lui Valerio Verre, accidentat. Sampdoria a deschis scorul prin autogolul lui Emmanuel Gyasi din minutul 15 şi a punctat din nou prin Antonio Candreva (36). Golul oaspeţilor a fost reuşit de Daniele Verde în minutul 90+5, potrivit Agerpres.

Drăguşin, care are 19 ani, a fost convocat pentru meciurile din luna noiembrie ale naţionalei Under-21 a României.

Atacantul israelian Suf Podgoreanu, care are şi cetăţenie română, a evoluat la Spezia din minutul 78. Podgoreanu are tot 19 ani.

Tot vineri, în Serie A, Torino a trecut acasă de Genoa cu 3-2. Golurile au fost înscrise de Sanabria (14), Pobega (31) şi Brekalo (77), respectiv Destro (70) şi Felipe Caicedo (80).

Celelalte partide ale etapei au loc sâmbătă şi duminică. În clasament, lider este Napoli, 24 de puncte, urmată de AC Milan, 22 de puncte, şi Inter Milano, 17 puncte, ambele având opt meciuri disputate. Sampdoria se află pe locul 12, cu 9 puncte.