Radu Tudor : Puțini vorbesc de problema reală în Cazul Șosoacă. Toți s-au repezit să își atace adversarii

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 06-10-2024

Actualizat: 06-10-2024

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook/ Radu Tudor

Jurnalistul Radu Tudor e de părere că ceea ce se întâmplă acum este o ”involuție șocantă pe acest palier societal în România.” El susține că adversarii politici s-au repezit imediat să își atace adversarii în loc discute subiectul real al Cazului Șoșoacă (zeci de dovezi ale încălcării Constituției României) ”s-au antepronunțat și au făcut presupuneri halucinante.

”În loc să se refere la problema de fond din decizia CCR în cazul Șoșoacă - problemă care este reală și include zeci de dovezi ale încălcării legii fundamentale - cei mai mulți politicieni conducători s-au repezit să-și atace adversarii, să imagineze scenarii abracadabrante, să facă presupuneri halucinante.

Diversiunea divagării de la subiectul esențial o realizează chiar cei care ar trebui să fie modele pentru respectarea Constituției și deciziilor CCR.

Este dovada inculturii politice, a nivelului extrem de scăzut de pricepere și antepronunțării fără o consultare cu juriști de specialitate.

Folosirea deciziei #CCR ca pe o ghioagă împotriva competitorilor din campanie - fără a înțelege motivul absolut întemeiat și pericolul pentru democrația constituțională reprezentat de promotorii dictaturilor sângeroase -  arată cât de jos suntem din punct de vedere politic.

Și ce involuție șocantă e pe acest palier societal în #Romania.”, a scris Radu Tudor pe contul său de X.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri