Rafael Nadal s-a calificat în semifinalele de la Rogers Cup

Rafael Nadal

Rafael Nadal (nr. 2 ATP) s-a calificat în semifinalele de la Rogers Cup, după ce s-a impus, sâmbătă, în fața lui Fabio Fognini (nr. 11 ATP), cu scorul de 2-6, 6-1, 6-2, potrivit Mediafax.

Meciul dintre cei doi jucători a avut o durată de o oră și 53 de minute. Primul set a fost câștigat de Fabio Fognini, Nadal reușind să câștige doar două game-uri. În al doilea set, spaniolul a revenit, dominându-l clar pe Fognini, care a reușit să-i fure lui Nadal un singur game. În setul decisiv, Fognini a fost, din nou, dominat, reușind doar două game-uri.

În semifinală, Nadal se va întâlni cu câștigătorul partidei dintre Gael Monfils (nr. 20 ATP) și Roberto Bautista Agut (nr. 13 ATP).

În cea de-a doua semifinală de la Rogers Cup, se vor înfrunta Karen Khachanov (nr. 8 ATP) și Daniil Medvedev (nr. 9 ATP).