Raliul Dakar s-a încheiat cu un român pe podium

facebook.com
Emanuel Gyenes

Românul Emanuel Gyenes și-a încheiat aventura din Raliul Dakar, reușind să își realizeze obiectivele stabilite înainte de cursă. El a câștigat etapa a 12-a la Malle Moto și astfel, a încheiat pe locul 2 la general la clasa Malle Moto și pe 23 în clasamentul general.

Raliul Dakar a ajuns, vineri, la final. Cea de a 12-a etapă s-a desfășurat între Yambu și Jeddah și a măsurat 447 kilometri, din care 200 pe probă specială.

Românul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) a câștigat etapa la clasa Original by Motul Malle Moto și a încheiat-o pe 22 la Moto.

În clasamentul general la Moto, Gynes s-a clasat pe locul 23, obiectivul său de a intra în primii 30 fiind îndeplinit.

La fel a reușit să își realizeze obiectivul și la Malle Moto, unde s-a clasat pe podium, pe treapta a doua.

Mani câștigase anul trecut categoria Malle Moto, cea la care participă concurenți ce nu beneficiază de asistență tehnică. De data aceasta a fost întrecut de lituanianul Arunas Gelazninkas (Zigmas Dakar Team), în special din cauza unor defecțiuni la sisteme electronice și de navigație cu care s-a confruntat românul în etapa a șasea.

Avansul luat de lituanian nu a mai putut fi recuperat de Mani.

Anul acesta Gyenes a participat pentru a 11-a oară la Dakar Rally, trecând în categoria „Legende Dakar Rally”, în care se încadrează sportivii cu cel puțin 10 participări.

„Sunt foarte fericit că am ajuns din nou aici. A fost un Dakar foarte dur anul acesta”, a spus, la festivitatea de premiere, sătmăreanul, epuizat de efortul depus, și aclamat de români care au urmărit cursa.

La clasa Bike (Moto), Dakar Rally s-a încheiat cu victoria la general a argentinianului Kevin Benavides (Monster Energy Honda Team, 2021).

Categoria auto a fost dominată și câștigată de veteranul Stephane Peterhansel (X-Raid Mini JCW Team), la mare luptă cu quatarezul Nasser Al-Attiyah, care s-a clasat pe doi, cu o întârziere de doar 14 minute.