Rapid a învins-o pe UTA cu 4-1 şi a revenit pe locul al doilea în Superligă

Fcrapid.ro
Rapid emblema

Echipa Rapid Bucureşti a învins miercuri seara, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia UTA Arad, în etapa a 28-a din Superligă, scrie news.ro.

Rapid a început furtunos meciul de pe Giuleşti. Albion Rrahmani a deschis scorul în primul minut, după o greşeală a lui Benga, iar în minutul 13 puştiul Robert Bădescu a dublat avantajul gazdelor, marcând la debutul său în Superligă. În minutul 27 meciul a fost oprit timp de şapte minute, din cauza unor probleme medicale acuzate de un suporter rapidist. Au intervenit repede medicii de pe ambulanţa prezentă la stadion şi spectatorul şi-a revenit. Arădenii au echilibrat jocul şi au trecut pe lângă gol în minutul 38, prin Fabry, dar au şi înscris, în minutul 44, prin Claudiu Micovschi, jucătorul împrumutat chiar de la Rapid. În repriza secundă Luckassen şi Stolnik au ratat pentru oaspeţi, în minutele 51 şi 52, însă gazdele au făcut 3-1l în minutul 82, când Funsho a pasat perfect, după o pasă eronată a lui Omondi, şi Albion Rrahmani a înscris cu siguranţă, ajungând la al zecelea gol stagional. Rezultatul final a fost stabilit de Burmaz, cu un gol senzaţional, din lovitură liberă. Rapid s-a impus cu 4-1 şi, cu 51 de puncte, este pe locul secund. UTA Arad are 37 de puncte şi ocupă locul 8.

RAPID: Aioani - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Bădescu - Oaidă, Djokovic (Hromada 61), Hasani (Papeau 55) – E. Krasniqi (Burmaz 69), A. Rrahmani, Petrila (Funsho Bamgboye 55). Antrenor: Cristiano Bergodi

UTA ARAD: F. Iacob - Căpuşă, Stolnik, Benga, Diogo Rodrigues (Trif 86) – C. Mihai, Marcelo De Freitas (Joao Pedro 82), Fabry (V. Morar 77) - Micovschi, Luckassen (A. Tudorie 77), Omondi (A. David 86). ANTRENOR: Mircea Rednic

Cartonaşe galbene: E. Krasniqi 49, Hromada 69 / Căpuşă 77, Joao Pedro 90+6

Arbitri: Cătălin Popa - George Neacşu, Adrian Popescu - Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Rareş Vidican - Andrei Moroiţă

Observator: Corneliu Fecioru