Rapid, victorie senzațională la Craiova: S-au marcat opt goluri în partida de pe Ion Oblemenco

Superliga

Echipa Rapid Bucureşti a învins vineri, în deplasare, scor 5-3, formaţia FCU Craiova, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii. Aurelian Chiţu (Craiova) şi Albion Rrahmani (Rapid) au reuşit să înscrie câte o „dublă”.

Gazdele au început meciul bine, deschizând scorul încă din minutul 4, când Baeten i-a pasat lui Aurelian Chiţu şi acesta l-a învins pe Horaţiu Moldovan, înscriind la colţul lung. Rapid a preluat controlul partidei şi a avut un prim penalti în minutul 21, transformat de Dugandzic. În minutul 42 giuleştenii au primit un al doilea penalti, ratat însă de golgeterul Dugandzic, care a tras peste poartă. Însă dominarea bucureştenilor s-a văzut şi pe tabelă, în minutul 45, când Săpunaru a înscris cu o lovitură de cap din pasa lui Petrila şi Rapid a intrat la pauză în avantaj, 2-1. Gazdele au egalat repede în startul părţii secunde, prin Lacroix, cap la o lovitură liberă executată de Mascarenhas, în minutul 48. Rapid a preluat conducerea în minutul 55, după o pasă în careu a lui Borja Valle şi un gol al lui Petrila. Craiovenii au replicat prin ocazia lui Chiţu, din minutul 58, scoasă excelent de Moldovan. Robert Popa a salvat la cealaltă poartă lovitura de cap a lui Borja Valle, în minutul 60. Rapid s-a desprins la două goluri în minutul 65, prin golul lui Rrahmani, la care portarul Robert Popa are partea lui de vină. Gazdele nu au renunţat şi Chiţu a reuşit dubla, profitând de o respingere a lui Moldovan, în minutul 78, dar meciul a fost închis de al cincilea gol al partidei. Debutant la Rapid, Rrahmani a făcut dubla în minutul 90+1 şi Rapid s-a impus cu 5-3, conform News.ro.

Craiova se află la a treia înfrângere pe teren propriu în acest sezon şi la al treilea meci în care încasează cel puţin patru goluri.

În clasament, Rapidul are 11 puncte şi este pe locul 3, iar FCU Craiova ocupă poziţia a 13-a, cu 6 puncte.

FCU CRAIOVA: R. Popa - R. Negru (Compagnucci 71), Lacroix, Danny Henriques, Mascarenhas – Baeten (V. Pop 80), Van Durmen (Bahassa 68) - Sidibe, Bauza, Ibrahimi (Dr. Albu 46; Achim 71) - A. Chiţu. ANTRENOR: Dan Vasilică

RAPID: H. Moldovan - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Emmers (Kait 69), Oaidă (Al. Albu 85), Borja Valle (Al. Ioniţă 84) – Funsho Bamgboye, Dugandzic (Rrahmani 46), Petrila (Papeau 84). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Van Durmen 35, Ibrahimi 43 / Emmers 55, Petrila 74

Arbitri: Cătălin Popa - Ferencz Tunyogi, Romică Bîrdeş - Rareş Vidican

Arbitri VAR: Bogdan Dumitrache - Ciprian Danşa

Observator: Corneliu Fecioru