Departamentul de Stat al Statelor Unite consideră că preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski ar fi "principala ţintă a agresiunii ruse", informează vineri DPA.
"Preşedintele Zelenski reprezintă în multe feluri, chiar personifică, aspiraţiile şi ambiţiile democratice ale Ucrainei, ale poporului ucrainean. Prin urmare, desigur, el ar fi o ţintă principală pentru agresiunea rusă", a declarat purtătorul de cuvânt Ned Price pentru CNN.
Price a adăugat că autorităţile americane spun de mai multe săptămâni că agenţii ruşi s-au infiltrat deja în Ucraina şi "operează în interiorul ţării".
De la Kiev, Zelenski a făcut afirmaţii similare cu cele ale SUA.
"Avem informaţii că inamicul m-a declarat ţinta numărul unu, iar familia mea, ţinta numărul doi", a spus el într-un mesaj video.
El a adăugat că au circulat informaţii false că ar fi părăsit Kievul. "Stau în capitală, stau cu poporul meu", a declarat el.
Zelenski a precizat că nu are voie să spună exact unde se află.
Război în Ucraina - Departamentul de Stat anunță care este ținta agresiunii ruse
București
1°C
Articole Similare

4
Vladimir Putin avertizează asupra unei posibile opriri a livrărilor europene de gaze pe fondul crizei din Iran
4

17
Egiptul neagă legătura cu petrolierul rusesc de GNL care s-a scufundat în Marea Mediterană
17

22
Conflictul din Iran declanșează o nouă criză a gazelor în Transnistria
22

53
Războiul dintre SUA și Iran s-a extins dincolo de statele din Golf și în Asia, cutremurând piețele globale
53

16
Deputaţii din Kosovo eşuează din nou să aleagă un preşedinte, alegeri parlamentare la orizont
16

1.216
Vești proaste pentru unii români: aproape 30 de curse din Orientul Mijlociu au fost anulate (lista)
1.216

1.994
VIDEO Emmanuel Macron devine „jucător” în războiul din Orientul Mijlociu: sprijin total pentru Liban, amenințări voalate pentru Hezbollah și Israel
1.994

38
Criza din Iran poate aduce creșterea prețurilor la energie electrică în Europa și problemele industriei
38

72
Un petrolier rusesc de GNL își schimbă ruta, după ce o navă similară a fost atacată în largul Libiei
72

3.503
Trump a anunțat cel mai negru scenariu pentru războiul cu Iranul: „Când mergi la război, unii oameni vor muri” / Noile obiective setate de liderul de la Casa Albă
3.503

85
Orientul Mijlociu fierbe, prețurile explodează! De ce fluctuațiile preșurilor la gaze sunt doar un foc de paie (deocamdată)
85

676
Zelenski acuză: „Moscova ar putea înarma Iranul! Dronele Shahed au componente rusești”
676

1.637
VIDEO Noapte de panică la Beirut: explozii puternice după atacuri israeliene / Hezbollah ripostează și cere evacuări
1.637

















Comentează