'Războiul' se amână: Vladimir Putin vrea să negocieze cu Occidentul

Autor: Mihai Cistelican

Publicat: 15-02-2022

Actualizat: 15-02-2022

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că preşedintele rus Vladimir Putin este „dispus să negocieze”. Criza din Ucraina este doar o mică parte a preocupărilor mai cuprinzătoare de securitate ale Rusiei, a adăugat el, informează News.ro.

„În primul rând, preşedintele Putin a solicitat întotdeauna negocieri şi diplomaţie”, a declarat Peskov, pentru CNN.

„De fapt, el a iniţiattema garanţiilor de securitate pentru Federaţia Rusă. Ucraina este doar o mică parte a problemei, este o parte a unei chestiuni mai ample a garanţiilor de securitate pentru Rusia şi, desigur, preşedintele Putin este dispus să negocieze”, a conchis Peskov.

Ministrul rus de Externe Serghei Lavrov i-a mărturisit lui Putin, luni, că vede o „şansă” pentru un eventual dialog diplomatic cu Occidentul cu privire la preocupările de securitate ale Rusiei. Lavrov a subliniat că a recomandat continuarea acestor eforturi.

Informația este cu atât mai importantă cu cât serviciile secrete americane spuneau că Rusia o să invadeze Ucraina în 16 februarie.

Vezi și:  Serviciile secrete americane se fac de râs și au mai scris un scenariu pentru Occident: el este 'revoluționarul' care ar putea conduce lovitura de stat la Kiev .

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri