RB Leipzig, Borussia Dortmund şi VfL Wolfsburg şi-au asigurat locurile de Champions League cu o etapă înaintea finalului sezonului

RB Leipzig, Borussia Dortmund şi VfL Wolfsburg, precum şi campioana Bayern Munchen, vor fi reprezentantele Germaniei în Liga Campionilor, ediţia 2021/2022, potrivit news.ro.

Leipzig şi Wolfsburg şi-au asigurat locurile de Champions League printr-o remiză în meciul direct, scor 2-2, disputat, duminică, pe terenul primei echipe. Oaspeţii au condus cu 2-0 la pauză, după reuşitele lui Philipp '12 şi '45+1. Justin Kluivert '51 şi Sabitzer '78 au adus egalarea în repriza secundă.

Dortmund s-a impus, tot duminică, în deplasare, cu scorul de 3-1 (2-0), la Mainz, prin reuşitele lui Guerreiro '23, Reus '42 şi Brandt '80. Pentru gazde a marcat Quaison '90+1 (p).

După 33 din 34 de etape, Bayern ocupă locul I, cu 75 de puncte, fiind urmată de RB Leipzig, 65 de puncte, Borussia Dortmund şi Wolfsburg, ambele cu câte 61 de puncte. Eintracht Frankfurt este pe lcoul 5, cu 57 de puncte.

Mainz nu are probleme cu retrogradarea, fiind pe locul 13, cu 36 de puncte.