RB Leizpig ţinută în şah pe teren propriu de formaţia SC Freiburg, scor final 1-1

antrenamente leipzig

Echipa de fotbal RB Leizpig, una dintre candidatele la titlul de campioană a Germaniei în acest sezon, a fost ţinută în şah pe teren propriu de formaţia SC Freiburg (1-1), sâmbătă, cu ocazia reluării sezonului în Bundesliga, după o pauză forţată de peste două luni, din cauza crizei sanitare globale, potrivit Agerpres.

Oaspeţii au deschis scorul în prima repriză, prin Manuel Gulde (34), Leipzig reuşind să restabilească egalitatea în ultimul sfert de oră de joc, prin Yussuf Poulsen (77).

În urma acestui rezultat, RB Leipzig rămâne pe poziţia a treia a clasamentului, însă poate fi depăşită de Borussia Moenchengladbach, care va evolua sâmbătă seara, în deplasare, cu Eintracht Frankfurt.

Antrenorul Bruno Labbadia a debutat cu dreptul pe banca tehnică a echipei Hertha Berlin, elevii săi impunându-se cu 3-0 pe terenul formaţiei Hoffenheim, prin autogolul lui Kevin Akpoguma (58) şi reuşitele lui Vedad Ibisevic (60) şi Matheus Cunha (74).

Rezultate - etapa a 26-a:

Borussia Dortmund - Schalke 04 Gelsenkirchen 4-0

Au marcat: Haaland (29), Guerreiro (44, 63), T. Hazard (48).

RB Leipzig - SC Freiburg 1-1

Au marcat: Poulsen (77), respectiv Gulde (34).

FC Augsburg - VfL Wolfsburg 1-2

Au marcat: Brooks (54 - autogol), respectiv Steffen (43), Ginzek (91).

Hoffenheim - Hertha Berlin 0-3

Au marcat: Akpoguma (58 - autogol) Ibisevic (60), Cunha (74).

Fortuna Dusseldorf - SC Paderborn 0-0

Sâmbătă seara se dispută partida Eintracht Frankfurt - Borussia Moenchengladbach, în timp ce duminică sunt programate întâlnirile FC Koln - FSV Mainz şi Union Berlin - Bayern Munchen.

Ultimul meci al etapei, Werder Bremen - Bayer Leverkusen, va avea loc luni seara.

Clasament: 1. Bayern Munchen, 55 puncte, 2. Borussia Dortmund, 54 puncte (26 jocuri), 3. RB Leipzi, 51 puncte (26 jocuri), 4. Borussia Moenchengadbach, 49 puncte, 5. Bayer Leverkusen, 47 puncte etc.