Reacție UIMITOARE a afaceristului care a adus Nestle la Timișoara: Decizie corectă, e vorba de ostilitatea față de multinaționale

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 17-01-2019

Actualizat: 17-01-2019

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Florentin Banu, omul de la care Nestle a cumpărat fabrica de la Timişoara, cunoscut ca şi „părintele napolitanelor Joe”, susține că relocarea companiei în Ungaria este un act firesc.

„În opinia mea există trei factori (n.r. pentru închiderea fabricii de la Timişoara): sindicatele şi lipsa forţei de muncă, dimensiunea prea mică a afacerii din România şi ostilitatea faţă de multinaţionale. De ce nu i-am fi închis noi pe unguri, de ce ne închid ungurii pe noi, cu toate că sunt mai scumpi la salarii? Sindicatele au pretenţii care nu au ancoră în realitate”, a declarat Florentin Banu, potrivit căruia închiderea fabricii de la Timişoara este o decizie corectă a Nestle. „Nu este surprinzător. Mi se pare o decizie corectă a lui Nestle”, a declarat Florentin Banu pentru Adevărul.

Citește și: Klaus Iohannis UIMEȘTE după discuția cu Jean - Claude Juncker - Șeful statului mizează pe competența Guvernului Dăncilă

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri