Real Madrid a învins pe Girona și acum este lider în La Liga

cdnuploads.aa.com.tr
Real Madrid

Echipa Real Madrid a învins sâmbătă seara în deplasare pe Girona cu 3-0, în etapa a 8-a, şi a preluat şefia clasamentului în La Liga.

Pe Estadio Montilivi, madrilenii au administrat prima înfrângere Gironei, care era lider până la acel moment, prin reuşitele lui Joselu (17), Aurelien Tchouameni (21) şi Jude Bellingham (71). Madrilenii au încheiat însă partida în zece oameni, după ce Nacho Fernandez a văzut cartonaşul roşu în minutul 90+4, conform Agerpres.

Real Madrid este pe prima poziţie, cu 21 de puncte, iar Girona e pe 3, cu 19 puncte.

Patru goluri s-au înscris pe Estadio de Vallecas, la partida dintre Rayo Vallecano şi Mallorca, câte două pentru fiecare formaţie. Alvaro Garcia Rivera (4) şi Radamel Falcao (90+12, penalty) au punctat pentru gazde, Vedat Muriqi (44) şi Antonio Sanchez (59) pentru oaspeţi. Românul Andrei Raţiu a fost rezervă la Rayo. Cu trei remize în ultimele 3 etape, Rayo este pe locul 7, cu 12 puncte, în timp ce Mallorca este pe 14, cu 7 puncte.

Real Sociedad a învins la scor de neprezentare, 3-0, pe Athletic Bilbao. La San Sebastian, gazdele au marcat prin Robin Le Normand (30), Takefusa Kubo (48) şi Mikel Oyarzabal (66), cele 3 puncte urcând echipa pe locul 4, cu 15 puncte. Athletic este pe 5, cu 14 puncte.

Getafe şi Villareal au încheiat la egalitate, 0-0, oaspeţii terminând partida cu un om mai puţin pe teren după ce Alex Baena a văzut cartonaşul roşu în minutul 23.

Aşa cum se ştie, în prologul etapei, vineri, FC Barcelona a învins cu 1-0 pe Sevilla.

Runda va continua cu partidele programate duminică seara şi luni.