Real Madrid este regina Europei: spaniolii au câștigat al 14-lea titlu al Ligii Campionilor

beinsports.com
Vinicius Real Madrid

Real Madrid a obținut, sâmbătă seara, pe stadionul Stade de France din Paris, al 14-lea titlu al Ligii Campionilor, după ce a învins-o în finală pe Liverpool cu 1-0. Golul victoriei a fost marcat de Vinicius Jr. în minutul 59. În drumul spre finală, Real Madrid a trecut de PSG, Chelsea și Manchester City.

În minutul 21, Liverpool a avut o bară la un şut al lui Mane de la marginea careului. Un gol al lui Benzema (Real Madrid) din minutul 43 a fost anulat pentru ofsaid, după verificarea VAR.

Partida a început cu peste 35 de minute întârziere, din cauza problemelor legate de accesul cu întârziere al suporterilor în stadion.

În tribună s-au aflat numeroase personalităţi, între care şi Mircea Lucescu, Ion Ţiriac şi Rafael Nadal.