Cel puţin 45 de persoane suspectate de colaborare cu regimul lui Bashar al-Assad au fost arestate duminică de o coaliţie de grupuri rebele în nord-vestul Siriei, au anunţat insurgenţii, relatează AFP, preluată de Agerpres.
Acest val de arestări lansat de Frontul Naţional de Eliberare (FNL) a avut loc în provinciile Hama şi Idleb, ultimul scăpând aproape în întregime de sub controlul regimului.
"FNL a lansat o campanie în urmă cu o săptămână care a culminat (duminică) cu arestarea a 45 de susţinători ai reconcilierii şi candidaţi la alegerile municipale anunţate de regimul sirian", a declarat pentru AFP reprezentatul pentru mass-media al FNL, Adham Radoun.
În total, şaizeci de persoane au fost arestate în cadrul acestei campanii lansate în urmă cu şapte zile şi "represiunea continuă", a adăugat el.
La rândul său, Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO) a raportat "arestarea a aproape 50 de persoane" în regiunile care se întind între provinciile Hama şi Idleb pentru "încercări de a încheia acorduri de reconciliere cu regimul" şi pentru participare la "întâlniri cu serviciile de informaţii".
Damascul încearcă să recucerească provincia Idleb şi partea controlată de rebeli a provinciei Hama, după ultimele sale victorii în sudul ţării. Regimul controlează în prezent aproape două treimi din teritoriul sirian
Rebelii sirieni au arestat 45 de persoane pentru colaborare cu regimul de la Damasc
Explorează subiectul
Articole Similare

334
Pilot în transă halucinogenă: a încercat să oprească motoarele avionului crezând că este deja mort
334

342
De ce trebuie ridicate jaluzelele la decolarea și aterizarea avioanelor: Un fost pilot a dezvăluit motivul real
342

265
Budapesta iese la atac: Ungaria va sesiza Curtea de Justiţie a UE împotriva interdicţiei europene privind importurile de gaz rusesc
265

32
Guvernul militar din Mali a interzis emisia a două canale franceze de televiziune
32

697
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Forțele Aeriene ucrainene au transmis că atacul a vizat și regiunile centrale, sudice și estice, cu peste 120 de drone
697

55
Africa de Sud va desfăşua o anchetă în cazul sosirii a peste 150 de palestinieni din Fâşia Gaza
55

914
Fenomenul interesant care ia amploare: tinerii care fug de viața corporatistă pentru a lucra în serviciul celor foarte bogați
914

236
Cum poate cerul pe timp de noapte să devină sursă de electricitate
236

51
China își îndeamnă cetăţenii să evite vizitele în Japonia, după remarcile prim-ministrului Sanae Takaichi
51

926
Rusia, sub presiune: Cinci state-cheie ale Europei ripostează împotriva războiului hibrid
926

480
Virusul viu al gripei aviare rămâne în brânza făcută din lapte de la vaci infectate. Care este riscul pentru oameni
480

61
O navă-spion a Rusiei a fost detectată în largul coastei Hawaii
61

985
Rusia se înarmează într-un ritm alert: Pregătește producția a 120.000 de bombe planante până la finalul anului
985


















Comentează