Reconfigurare în parteneriat: Nissan vinde 5% din Renault pentru a investi în vehicule noi

Autor: Alexandra Pricop

Publicat: 16-06-2025 11:26

Actualizat: 16-06-2025 14:26

Article thumbnail

Sursă foto: Pinterest

Directorul general al Nissan Motor, Ivan Espinosa, a afirmat că producătorul auto nipon intenţionează să-şi reducă participaţia deţinută la partenerul francez Renault, a anunţat luni publicaţia Nikkei din Japonia, transmite Reuters.

În martie, Nissan şi Renault au convenit să modifice parteneriatul lor de lungă durată, pentru a permite reducerea participaţiilor lor încrucişate la 10%, de la 15% anterior. Conform acordului lor, orice vânzare de acţiuni va fi coordonată cu cealaltă parte şi include dreptul de preemţiune.

În urma vânzării unei participaţii de 5% în Renault producătorul auto nipon ar obţine aproximativ 100 miliarde de yeni (640 milioane) la actualul preţ al acţiunilor, banii urmând să fie folosiţi de Nissan pentru dezvoltarea de noi vehicule, pe fondul condiţiilor dificile de afaceri, a informat Nikkei.

În prezent, Nissan deţine 15% din producătorul auto francez, conform datelor LSEG.

"Reducem participaţiile noastre încrucişate pentru a investi în vehicule", a declarat Espinosa.

Interviul vine după ce Renault a confirmat duminică că directorul său general, Luca De Meo, va renunţa la funcţie. Anterior, publicaţia Le Figaro informase că va prelua conducerea grupului de de lux Kering, care se confruntă cu dificultăţi.

"Luca de Meo şi-a exprimat decizia de a demisiona, pentru a-şi asuma noi provocări în afara sectorului auto", Luca De Meo va pleca la mijlocul lunii iulie, a anunţat într-un comunicat compania.

Statul francez deţine o participaţie de 15% în Renault.

Reprezentanţii Kering au refuzat să facă comentarii. Surse din apropierea preşedintelui - director general al Kering, Francois-Henri Pinault, au declarat pentru Reuters că acesta lucrează în mod activ pentru a găsi un succesor, şi ar putea împărţi cele două roluri, pentru a angaja un nou director general.

În ultimii doi ani, acţiunile Kering au scăzut cu peste 60%, după avertismentele privind declinul profitului.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri