Reghecampf începe cu dreptul ca antrenor la Al-Wasl: Formația tehnicianului a obținut o victorie împotriva codașei clasamentului, Dibba Al Fujairah

twitter
Laurentiu Reghecampf Al Wahda

Laurenţiu Reghecampf a debutat cu dreptul pe banca tehnică a lui Al-Wasl. În primul meci de la reluarea primei ligi din Emiratele Arabe Unite, formaţia pregătită de antrenorul român s-a impus cu 2-1, în deplasarea de pe terenul ultimei clasate, Dibba Al Fujairah.

Meciul nu a început bine pentru Al-Wasl. Mijlocaşul Mahmoud a deschis scorul la jumătatea primei reprize, dar ulterior, echipa lui Reghecampf a revenit şi, până la pauză, a întors rezultatul. După reuşitele brazilienilor Canedo, minutul 39, şi Lima, minutul 45, Al-Wasl a intrat la cabine cu 2-1.

În repriza secundă Reghecampf a preferat să abordeze o strategie bazată pe posesie, realizând în ultimele 45 de minute un procentaj de 66 %. Nu s-a mai marcat, iar cele 3 puncte obţinute la debut, duc echipa românului pe locul 11, la 4 puncte peste locul 13, ultimul care duce în liga secundă.

În următoarea etapă, Al-Wasl primeşte vizita lui Bani Yas, locul 5.

Reghecampf a semnat cu Al-Wasl la începutul acestui an.