Regina Camilla a Regatului Unit a respins în trecut un agresor într-un tren, în perioada în care era adolescentă, lovindu-l cu unul dintre pantofii ei, potrivit unei noi cărţi despre familia regală britanică, informează Reuters, potrivit Agerpres.
Regina Camilla, în prezent în vârstă de 78 de ani, călătorea cu trenul spre gara Paddington din Londra atunci când avea aproximativ 16 sau 17 ani, iar un bărbat a început să o agreseze, potrivit unei relatări dezvăluite în cartea "Power and the Palace", care este publicată în foileton în cotidianul The Times.
Ea a reacţionat scoţându-şi un pantof şi lovindu-l pe agresor în organele genitale cu tocul pantofului. Atunci când a ajuns în staţia Paddington, tânăra Camilla l-a indicat pe agresor unui oficial al serviciilor feroviare, iar atacatorul a fost arestat, se arată în această carte.
Autorul cărţii, Valentine Low, fost corespondent regal al cotidianului The Times, a declarat că regina Camilla, care s-a căsătorit cu regele Charles în urmă cu 20 de ani, a povestit această întâmplare în timpul unei întâlniri cu fostul prim-ministru Boris Johnson în 2008, când acesta era primar al Londrei.
Valentine Low a dezvăluit că povestea i-a fost relatată de un fost director de comunicare al lui Boris Johnson.
Regina Camilla, care susţine de mulţi ani organizaţii de caritate şi iniţiative sociale care urmăresc stoparea violenţelor sexuale şi domestice şi sprijinirea victimelor, nu a vorbit niciodată public despre acest incident. Biroul de presă de la Palatul Buckingham a refuzat să facă declaraţii despre această relatare.
Regina Camilla a repins în trecut un atacator într-un tren lovindu-l cu unul dintre pantofii ei
Explorează subiectul
București
6°C
Articole Similare

12
Fostul director Google, Matt Brittin, devine noul director general al BBC
12

12
UNATC găzduiește evenimentul 'Uși deschise': o săptămână de artă și educație
12

97
Culoarea pe care trebuie să o eviți când zbori cu avionul: Îmbrăcămintea potrivită te scapă de probleme
97

25
VIDEO Primul trailer al serialului Harry Potter a fost lansat. Cum arată noul univers pregătit de HBO
25

22
Academia Română şi Academia de Ştiinţe a Moldovei vor constitui Consiliul Academic Român
22

67
Sarah Mullally, noua lideră a Bisericii Anglicane, întronizată la catedrala din Canterbury
67

10
Eye Haidara va fi gazda ceremoniilor de deschidere şi de închidere ale Festivalului de Film de la Cannes
10

11
Stephen Colbert va colabora la scrierea scenariului unui nou film din franciza ''Stăpânul inelelor''
11

14
A fost lansat primul trailer pentru serialul Harry Potter
14

56
VIDEO ÎPS Teodosie, de Buna Vestire: 'Este taina cea mai mare. Minune mai mare ca aceasta nu s-a pomenit'
56

59
VIDEO PS Ambrozie a hirotonit un preot și un diacon la Mănăstirea „Buna Vestire” din Bolintin-Vale, unul dintre cele mai vechi așezăminte monahale din Codrii Vlăsiei
59

1.402
VIDEO Imagini scandaloase în Muzeul Național de Artă Contemporană, în Postul Paștelui, lângă Catedrala Națională: 'Falusuri în formă de cruce, cu paleta de culori a curcubeului pictată pe fundal și cu inscripția „INTRI”'
1.402

17
Câinii îi însoţesc pe oameni de aproximativ 16.000 de ani (studiu)
17
















Comentează