Ciclistul spaniol Remco Evenepoel (Quick-Step) s-a impus sâmbătă în cea de-a 42-a ediţie a Clasica San Sebastian, cursă din calendarul UCI World Tour, pe care a câştigat-o pentru a doua oară în cariera sa, după succesul din 2019, informează agenţia EFE, potrivit Agerpres.
Evenepoel a fost cronometrat pe distanţa de 224,8 km în 5h 31 min 44 sec, reuşind să-şi surclaseze adversarii, după o adevărată demonstraţie de forţă pe ultimii 45 de km.
El l-a devansat cu 1 min 58 sec pe francezul Pavel Sivakov (Ineos), ocupantul locului secund, în timp ce pe poziţia a treia s-a clasat belgianul Tiesj Benoot (Jumbo-Visma), la 2 min 31 sec.
În vârstă de 22 de ani, Remco Evenepoel a obţinut cu această ocazie a unsprezecea victorie de la debutul anului 2022 şi a 33-a din cariera sa.
Remco Evenepoel, învingător în cursa Clasica San Sebastian
Explorează subiectul
Articole Similare

15
Universitatea Cluj și CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 2-2
15

26
nter Milano a încheiat sezonul 2024-25 cu venituri record în Serie A
26

13
Supercupa Spaniei 2026 se va disputa la Jeddah, în Arabia Saudită
13

23
FC Argeș l-a transferat pe atacantul olandez Kevin Brobbey
23

11
Parma s-a impus cu 2-1 în fața celor de la Torino în etapa a cincea din Serie A
11

2.046
'Te faci că nu mă cunoști sau ce?' - Ionel Ganea pierde definitiv procesul cu Brigada Rutieră: decizia judecătorilor
2.046

22
Marc Marquez, șaptelea titlu mondial la MotoGP: 'Acum sunt împăcat cu mine însumi'
22

29
Jocurile Olimpice de la Paris 2024 au costat 6,6 miliarde de euro din fonduri publice
29

20
FC Botoșani câștigă în deplasare, 2-0 cu Metaloglobus
20

2.467
Scandal la Dinamo - 'Ți-ai plătit taxa?'. Tatăl lui David Popovici, acuzat de comportament dictatorial și taxe abuzive
2.467

36
Africa de Sud sancționată de FIFA pentru folosirea unui jucător suspendat
36

41
Jose Mourinho revine pe Stamford Bridge pentru meciul cu Chelsea
41

19
Elizabeta Samara, eliminată în primul tur la China Smash după un duel spectaculos
19
Comentează