Rennes s-a calificat în semifinalele Cupei Franţei

orangesport.ro
cupa frantei

Echipa de primă ligă Rennes s-a calificat în semifinalele Cupei Franţei la fotbal, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 3-1, formaţia de liga a patra Le Puy Foot 43 Auvergne, într-o partidă disputată joi seara.

Benjamin Bourigeaud a fost cel mai bun om al oaspeţilor în acest joc, în care a marcat de două ori, în minutele 49 (din penalty) şi 82, oferind şi pasa decisivă la reuşita colegului său Arthur Theate, care a deschis scorul în minutul 9. Pentru gazde a înscris Bryan Adinany (61), conform Agerpres.

Rennes a câştigat 10 dintre cele 12 meciuri disputate în toate competiţiile de la începutul anului 2024, suferind un singur eşec, în prima manşă a şaisprezecimilor de finală ale Europa League, în faţa italienilor de la AC Milan (scor 0-3). Duminica trecută, bretonii au remizat cu Paris Saint-Germain (1-1), în campionatul Franţei.

Rezultate înregistrate în sferturile de finală ale Cupei Franţei:

Marţi

Olympique Lyon (D1) - RC Strasbourg (D1) 4-3 la loviturile de departajare (0-0 la finalul timpului regulamentar).

Miercuri

FC Rouen (D3) - (+) Valenciennes (D2) 2-4, la loviturile de departajare (1-1, la finalul timpului regulamentar)

Joi

Le Puy (D4) - (+) Rennes (D1) 1-3

Ultimul meci din această fază a competiţiei, dintre Paris Saint-Germain şi OGC Nice, se va disputa pe 13 martie.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în faza următoare.

Semifinalele Cupei Franţei sunt programate pe 3 aprilie, în timp ce finala va avea loc pe 25 mai, pe un stadion care urmează să fie stabilit, în condiţiile în care Stade de France este indisponibil în acest sezon, din cauza lucrărilor de renovare în vederea Jocurilor Olimpice.