DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Reprezentanţii României au avut un debut bun la Europenele de tenis de masă de la Varşovia

editiadedimineata.ro
tenis de masa

Reprezentanţii României, cu unele excepţii, au avut parte de un debut bun la Campionatele Europene individuale de tenis de masă de la Varşovia (Polonia), relatează agerpres.

Toate cele cinci românce de la simplu vor evolua pe tabloul principal, potrivit site-ului Federaţiei Române de Tenis de Masă.

Andreea Dragoman a pierdut în grupă cu 1-3 în faţa franţuzoaicei Pauline Chasselin şi a învins-o pe Ines Matos (Portugalia) cu 3-0, având nevoie de un tur preliminar, în care a dispus de Daria Kisel (Belarus) cu 3-0, astfel că în primul tur al tabloului principal va juca joi contra jucătoarei Ying Han (Germania).

Adina Diaconu a câştigat grupa a 14-a, după 3-1 cu Alina Jagnekova (Estonia) şi 3-2 cu Anna Wegrzyn (Polonia), iar în primul tur o va înfrunta pe poloneza Natalia Partyka.

Bernadette Szocs o va avea ca adversară în primul tur pe Kornelika Riliskyte (Lituania), Elizabeta Samara va primi replica jucătoarei croate Hana Arapovic, iar Daniela Dodean Monteiro o va înfrunta pe Nathalie Marchetti (Belgia).

La simplu masculin, Hunor Szocs a câştigat Grupa a 15-a, după 3-2 cu Luka Mladenovic (Luxemburg) şi Vallot Vainula (Estonia), iar adversarul din primul tur va fi francezul Emmanuel Lebesson.

Rareş Şipoş a câştigat Grupa a 22-a, în urma victoriilor cu 3-1 în faţa ungurului Tamas Lakatos şi lituanianului Matas Vilkas, iar următorul oponent va fi croatul Tomislav Pucar.

Eduard Ionescu a pierdut toate cele trei partide din grupă, 1-3 cu sârbul Zsolt Peto, 0-3 cu elveţianul Lionel Weber şi 2-3 cu Kestutis Zeimys (Lituania).

Ovidiu Ionescu a intrat direct pe tabloul principal, unde va evolua contra belgianului Robin Devos.

La dublu feminin, în şaisprezecimi, Eliza Samara şi Daniela Dodean Monteiro vor înfrunta italiencele Jamila Laurenti/Gaia Monfardini, iar Bernadette Szocs şi Adina Diaconu vor primi replica turcoaicelor Ozge Yilmaz/Ece Harac.

La dublu masculin, Ovidiu Ionescu şi slovacul Lubomir Pistej (Slovacia) au trecut în turul preliminar de grecii Marios Yiangou/Ioannis Sgouropoulos cu 3-0, iar în şaisprezecimi vor juca împotriva portughezilor Tiago Apolonia/Joao Monteiro.

Hunor Szocsşi Rareş Şipoş au dispus în turul preliminar de austriecii David Sedaroglu/Maciek Kolodziejczyk cu 3-2, iar în şaisprezecimi vor evolua contra ruşilor Kiril Skacikov/Vladimir Sidorenko.

Eduard Ionescu şi slovacul Jakub Zelinka au fost învinşi în turul preliminar de belaruşii Pavel Platonov/Gleb Şamruk cu 3-2.

În proba de dublu mixt, în turul al doilea al preliminariilor, Eliza Samara şi austriacul Robert Gardos au câştigat cu 3-0 în faţa perechii Biljana Mladenova/Kristijan Stanojkovski, în şaisprezecimi au trecut de sârbii Sabina Surjan/Marko Jevtovic cu 3-0, iar în optimi vor întâlni perechea franceză Jia Yuan/Emmanuel Lebesson.

Eduard Ionescu şi Zdena Blaskova (Cehia) au pierdut în turul secund preliminar cu 1-3 în faţa bulgarilor Teodor Alexandrov/Polina Trifonova.

În şaisprezecimi, Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu au câştigat cu 3-2 în faţa austriecilor Yuan Liu/Daniel Habesohn, iar în optimi vor întâlni germanii Nina Mittelham/Dang Qiu.

ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.