Municipiul Chişinău are un nou primar general interimar în persoana ex-preşedintei grupului Gas Natural Fenosa, Silvia Radu, după ce Nistor Grozavu, cel care a asigurat până acum interimatul la primăria Chişinăului, a semnat o declaraţie prin care a anunţat că se retrage din funcţia de primar general interimar, relatează luni Jurnal.md şi Radio Chişinău, potrivit agerpres.ro.
Vicepreşedintele Partidului Popular European din Moldova (PPEM), Ruslan Codreanu, va îndeplini funcţia de viceprimar, a anunţat Nistor Grozavu în deschiderea luni a şedinţei Consiliului Municipal.
"Va anunţ că Silvia Radu şi Ruslan Codreanu sunt numiţi oficial în funcţii. Am semnat azi dimineaţă (luni) două dispoziţii în acest sens. Am semnat şi o declaraţie prin care mă retrag din funcţia de primar interimar, voi rămâne în continuare viceprimar", a menţionat acesta.
Potrivit Jurnal.md, Nistor Grozavu a asigurat interimatul funcţiei de primar general după ce Dorin Chirtoacă a fost arestat în dosarul parcărilor cu plată. El fusese reţinut în acelaşi dosar, dar a fost eliberat şi este cercetat sub control judiciar.
Legea privind administraţia publică locală din Republica Moldova prevede în mod expres instituţia interimatului funcţiei de primar, astfel că în cazul suspendării din funcţie sau a imposibilităţii primarului de a-şi exercita atribuţiile, unul din viceprimari asigură de drept interimatul funcţiei de primar.
Silvia Radu, în vârstă de 45 de ani, a devenit cunoscută opiniei publice după ce a candidat la alegerile prezidenţiale de anul trecut în calitate de candidat independent. A obţinut 0,37% din voturi. În perioada 2008-2015 a deţinut funcţia de preşedinte al companiei 'Gas Natural Fenosa' în Republica Moldova. Este consul onorific al Spaniei în Republica Moldova.
Pentru anii 2014-2016, Silvia Radu a declarat venituri de peste 13 milioane de lei moldoveneşti. De asemenea, împreună cu soţul său, ea deţine trei autoturisme, o casă de locuit, un apartament, câteva terenuri agricole şi mai multe societăţi.
Partidul Liberal consideră că numirea viceprimarilor la propunerea primarului interimar ar fi ilegală, deoarece în conformitate cu legislaţia în vigoare acest drept îl are doar primarul general Dorin Chirtoacă, în prezent, suspendat din funcţie şi aflat în arest la domiciliu, potrivit Radio Chişinău.
Republica Moldova: Municipiul Chişinău are un nou primar general interimar
Explorează subiectul
Articole Similare

224
Șeful Pengatonului, anunț terifiant în fața sutelor de generali americani: 'SUA trebuie să se pregătească de război. Pacifismul este... naiv și periculos'
224

20
Cursa înarmărilor în Pacific - Japonia își dotează o navă de război cu rachete Tomahawk
20

1.179
Blocajul de la Washington are efecte la București și Chișinău: Ambasadele SUA anunță activitate redusă
1.179

21
Germania reia exporturile de armament către Israel
21

1.802
VIDEO În plin război, natura s-a dezlănțuit la Odesa - Cel puțin nouă persoane au murit în urma unui adevărat potop
1.802

49
Rezoluție ONU - Se înființează o nouă forță împotriva bandelor, în Haiti
49

86
Descoperire: radiografiile care ar putea permite depistarea precoce a cancerului
86

71
Florida a aprobat donarea unui teren în valoare de 66 de milioane de dolari pentru biblioteca prezidenţială Trump
71

2.957
UPDATE / VIDEO Împușcături și explozii în München: cel puțin o persoană a fost ucisă / Ce se știe până în prezent?
2.957

121
Trump avertizează că SUA sunt 'invadate din interior': Președintele sugerează să folosească 'orașele periculoase ca terenuri de antrenament'
121

3.885
Dimitri Medvedev îl ironizează pe Trump: Este greu să găseşti o pisică neagră într-o cameră întunecată, mai ales dacă nu există nicio pisică
3.885

58
ONU îndeamnă regimul taliban să restabilească accesul la internet după 40 de ore de întrerupere
58

56
Cutremur în Filipine - Bilanțul a ajuns la 69 de morți
56
Comentează