Criza îndelungată din Venezuela ar urma să domine agenda când şefii diplomaţiilor din Rusia şi Statele Unite ale Americii - Serghei Lavrov şi Mike Pompeo - se vor întâlni luni în marja Consiliului Arctic în oraşul finlandez Rovaniemi (nord), relatează agenţia DPA potrivit Agerpres.
În condiţiile în care economia Venezuelei este ruinată, Moscova şi Washingtonul se acuză reciproc de exacerbarea situaţiei din ţara latinoamericană.
Washingtonul îl susţine pe liderul opoziţiei venezuelene Juan Guaido, autoproclamat preşedinte interimar, în timp ce Moscova a trimis consilieri militari pentru forţele guvernamentale loiale preşedintelui Nicolas Maduro.
''Nu vrem ca cineva să se joace cu Venezuela'', declara secretarul de stat american Mike Pompeo duminică la Fox News înainte de călătoria spre Finlanda.
Ministrul rus de externe Serghei Lavrov s-a întâlnit între timp duminică la Moscova cu şeful diplomaţiei venezuelene Jorge Arreaza.
Lavrov şi Pompeo vor participa la un dineu de lucru cu omologii lor luni la Rovaniemi.
Din organizaţia Consiliul Arctic fac parte Canada, Danemarca (inclusiv Groenlanda), Finlanda, Islanda, Norvegia, Rusia, Suedia. Sunt de asemenea reprezentate populaţiile indigene americane arctice.
Marţi, participanţii la reuniune urmează să adopte o declaraţie, încheind astfel perioada de doi ani a preşedinţiei finlandeze a Consiliului Arctic. Islanda este cea ca va prelua preşedinţia prin rotaţie a organizaţiei pentru următorii doi ani.
Topirea gheţii din cauza schimbărilor climatice a deschis noi rute maritime în Arctica, care deţine resurse minerale şi de energie neexploatate.
Interesul crescând faţă de regiunea arctică manifestat de China, una din cele 13 ţări observatoare, reprezintă un alt subiect pe care s-ar putea să-l ridice Mike Pompeo
Reuniunea ministerială a Consiliului Arctic - Criza îndelungată din Venezuela va domina șefilor diplomaţiilor din Rusia şi SUA
Explorează subiectul
Articole Similare

239
Prietenul lui Zelenski avea un WC de aur în casă: luxul descoperit de anchetatori în cel mai mare scandal de corupție din Ucraina
239

954
Primul premier rus din era Putin, pe lista neagră a Kremlinului: Extremism și terorism
954

80
Se prefigurează o criză politică la Praga - Petr Pavel ameninţă că nu îl va numi premier pe Andrej Babis
80

1.724
Panică la Kremlin: Donald Trump pregătește noi sancțiuni pentru Rusia
1.724

3.576
VIDEO Șoc provocat de China: noua armată de roboți a stârnit rumoare în mediul Online
3.576

99
Decizia instanței: Penitenciarele din Germania nu au obligaţia legală de a le oferi mese vegane deţinuţilor
99

2.145
Ancheta care zguduie justiția din Republica Moldova - O decizie surprinzătoare îl ajută pe un oligarh să fugă de lege
2.145

48
Albania, pe ultima sută de metri în cursa către UE
48

2.395
Șefa EPPO Laura Codruța Kovesi sparge mitul fondurilor europene pentru tineri: anchetă majoră într-un oraș important din țară
2.395

8.648
Nici SUA și nici Ucraina nu-l enervează atât de mult pe Putin. Cine este mare dușman: 'Principalul instigator la război'
8.648

1.803
În timp ce SUA pregătesc sancțiuni pentru Rusia, Kremlinul încă speră la un summit între Putin și Trump
1.803

183
Incident la o școală din Nigeria: 25 de eleve au fost răpite, iar un angajat a fost ucis
183

1.686
Noua cursă a înarmărilor din Occident: vânzarea păcii pentru a cumpăra războiul (Politico)
1.686


















Comentează