Nou-promovata Hermannstadt, surpriza Superligii: Echipa lui Măldărășanu dă lovitura în prelungiri la Arad și rămâne neînvinsă după 11 etape

FC Hermannstadt

Echipa FC Hermannstadt s-a impus sâmbătă cu scorul de 2-1 la Arad, în faţa formaţei UTA, într-un meci din etapa a 11-a a Superligii. Golul victoriei a fost marcat în minutul 5 al prelungirilor, iar Hermannstadt a rămas singura echipă neînvinsă din Superligă.

Arădenii au deschis scorul din penalti, prin Postolachi, în minutul 29. În minutul 36 Baba Alhassan a egalat, pentru ca în minutul 90+5, tot Baba Alhassan să înscrie golul victoriei pentru sibieni, care sunt pe locul 3 în clasament, neînvinşi.

UTA ARAD: Fl. Iacob - Vukcevic, Benga, Chindriş, Hoxhallari – Cascini (Fl. Matei 46; Negoescu 72), Steau, Batha (Anton 67) – Stahl (Ubbink 46), Postolachi, Jobello (Keseru 67). ANTRENOR: Ilie Poenaru

HERMANNSTADT: Muţiu - Butean, Bejan, I. Stoica, Opruţ - Răuţă (Sota Mino 70), Biceanu (Năstăsie 90) – Balaure (Petrescu 81), Alhassan, Oroian (D. Iancu 70) - D. Paraschiv (Buhăcianu 81). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

Cartonaşe galbene: Cascini 3, Batha 57, Ubbink 57, Jobell 66 / Aşhassan 57, Opruţ 57, Butean 73

Arbitri: Colţescu Sebastian - Popescu Adrian, Vodă Alexandru – Andrei Florin

Arbitri VAR: Costreie Sorin - Cerei Alexandru

Observator: Zoltan Szekely