Rezultate îm Bundesliga - Borussia Dortmund, cu doi eliminaţi, a fost învinsă cu 4-2 de Schalke

Bundesliga

Formaţia Borussia Dortmund, locul doi în Bundesliga, a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-2, de echipa Schalke 04, în etapa a XXXI-a a campionatului Germaniei.

Borussia a deschis scorul în minutul 14, prin Gotze, iar pe final a mai înscris prin Witsel (’84).

Pentru Schalke au înscris Caligiuri ’18 (penalti), ’62, Sane ’28 şi Embolo ’86.

În minutul 60, de la Borussia Dortmund a fost eliminat Marco Reus, iar cinci minute mai târziu de la gazde a fost eliminat şi Marius Wolf.

Tot sâmbătă, Mainz, cu Alexandru Maxim integralist, a fost învinsă cu 1-0 de Hannover 96, în deplasare. A marcat Weydandt, în minutul 66.

Alte rezultate din Bundesliga:

Leipzig – Freiburg 2-1

Au marcat: Werner ’19, Forsberg ’78 (penalti) / Grifo ‘66

Eintracht Frankfurt – Hertha Berlin 0-0

Fortuna Dusseldorf – Werder Bremen 4-1

Au marcat: Karaman ‘1, ’22, Hennings ’56, Suttner ’73 / Kruse ’28 (penalti)

Partida VfB Stuttgart – Borussia Monchengladbach are loc tot sâmbătă, iar meciurile Hoffenheim – Wolfsburg şi FC Nurnberg – Bayern Munchen se vor disputa duminică.