Rezultate la Cupa Mondială de Rugby: Franța și Noua Zeelandă și-au păstrat statutul de favorite și s-au impus fără mari probleme

rugby

Franța – SUA (Grupa A) și Noua Zeelandă – Canada (Grupa B) au fost meciurile care s-au jucat miercuri la Cupa Mondială de Rugby din Japonia. Franța și Noua Zeelandă și-au păstrat statutul de favorite și s-au impus fără mari probleme, la scoruri considerabile, anunță MEDIAFAX.

Europenii au făcut diferența încă din prima repriză, când au încheiat primele 40 de minute la o diferență de 6 puncte (12-6). Încercarea transformată a lui Huget și eseul ratat obținut de Raka au fost punctele Franței din prima repriză, în timp ce americanii au punctat prin două lovituri de pedeapsă transformate de MacGinty. În partea a doua, Franța a continuat să preseze și a închis tabela cu 33-9.

Noua Zeelandă a câștigat al doilea meci de la turneul final cu 63-0. După ce în prima rundă a trecut de un adversar de top din grupă (de Africa de Sud; 23-13), acum a învins naționala Canadei fără probleme. Noua Zeelandă a adunat 28 de puncte în prima repriză și 35 în a doua.