Meciurile din etapa a treia a Ligii I de fotbal, ediţia 2021-2022, au loc de vineri până luni, potrivit Agerpres.
Rezultate:
Vineri 30 iulie
CS Gaz Metan Mediaş - FC Argeş 2-2 (1-1), Stadion Gaz Metan - Mediaş
Au marcat: Ioan Filip (26), Patricio Matricardi (62), respectiv Cristian Tănase (7), Diogo Viana (90+2).
Arbitru: Andrei Antonie (Bucureşti); arbitri asistenţi: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea), Stelian Slabu (Braşov); arbitru de rezervă: Sorin Costreie (Buftea)
Observatori: Florin Hîncu (Braşov) - CCA, Iuliuss Nemţeanu (Ghermăneşti) - LPF
FC Rapid Bucureşti - FC Farul Constanţa 0-0, Arena Naţională - Bucureşti
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) - CCA, Cătălin Cursaru (Ploieşti) - LPF
Citește și: Stârnit de JUDECĂTORII ICCJ, fostul ministru Berceanu a dat `BOMBA`:`Bechtel...
Sâmbătă 31 iulie
FC Voluntari - FC U Craiova 2-1 (0-0), Stadion ''Anghel Iordănescu'' - Voluntari
Au marcat: Marcelo Lopes (47), Igor Armaş (78), respectiv Claudiu Bălan (87).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraş)
Observatori: Vasile Bratu (Slobozia) - CCA, Ion Căţoi (Bucureşti) - LPF
FC CFR 1907 Cluj - AFC Chindia Târgovişte 1-0 (0-0), Stadion ''Dr. Constantin Rădulescu'' - Cluj-Napoca
A marcat: Denis Alibec (52).
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); arbitri asistenţi: Ciprian Florin Danşa (Satu Mare), Alexandru Vodă (Alba Iulia); arbitru de rezervă: George Cătălin Găman (Craiova)
Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) - CCA, Ion Marin (Bucureşti) - LPF
Duminică 1 august
Universitatea Craiova - AFC Botoşani (Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova, 19:15)
FC UTA Arad - FCSB (Arena ''Francisc Neuman'' - Arad, 22:00)
Luni 2 august
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - CS Mioveni (Stadion Municipal - Sfântu Gheorghe, 18:30)
FC Dinamo Bucureşti - FC Academica Clinceni (Stadion Dinamo - Bucureşti, 21:30)
Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 CFR Cluj 3 3 0 0 6-3 9
2 Rapid 3 2 1 0 3-0 7
3 Farul 3 1 2 0 2-0 5
4 FCSB 2 1 1 0 4-1 4
5 Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 1 1 0 3-1 4
6 UTA 2 1 1 0 1-0 4
6 FC Botoşani 2 1 1 0 1-0 4
8 Gaz Metan Mediaş 3 1 1 1 3-4 4
9 Dinamo 2 1 0 1 3-3 3
10 FC U Craiova 1948 3 1 0 2 4-5 3
10 FC Voluntari 3 1 0 2 4-5 3
12 Universitatea Craiova 2 1 0 1 2-4 3
13 FC Argeş 3 0 1 2 2-4 1
14 Chindia Târgovişte 3 0 1 2 1-3 1
15 Academica Clinceni 2 0 0 2 1-4 0
16 CS Mioveni 2 0 0 2 0-3 0
Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte