Roger Federer, eliminat de John Millman, locul 55 ATP, în optimi la US Open

digisport.ro
federer

Elveţianul Roger Federer, locul 2 mondial, a fost eliminat de australianul John Millman, locul 55 ATP, luni, în optimi la US Open. John Millman s-a impus după cinci seturi, scor 3-6, 7-5, 7-6 (9/7), 7-6 (7/3), scrie news.ro.

Meciul a durat trei ore şi 34 de minute, iar Roger Federer a înregistrat cel mai slab rezultat al său la US Open din 2013.

În sferturi, Millman va evolua contra sârbului Novak Djokovici, care l-a învins pe portughezul Joao Sousa, scor 6-3, 6-4, 6-3.

Tot în sferturi a ajuns şi croatul Marin Cilic, după victoria cu belgianul David Goffin, scor 7-6 (8/6), 6-2, 6-4. Pentru un loc în semifinale, Cilici va evolua cu japonezul Kei Nishikori, învingător în faţa lui Phillip Kohlschreiber, scor 6-3, 6-2, 7-5.