Roger Federer, la a 99-a victorie în turneul de la Wimbledon

roger federer

Tenismanul elveţian Roger Federer a obţinut a 99-a sa victorie în turneul de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a reuşit să-l învingă în trei seturi, 6-1, 6-2, 6-2, pe italianul Matteo Berrettini, într-o partidă disputată luni la All England Club potrivit news.ro.

Federer (37 ani) s-a impus în doar 73 minute de joc în faţa lui Berrettini, calificându-se pentru a 17-a oară în în sferturile de finală ale competiţiei londoneze, pe care a câştigat-o de opt ori în cariera sa.

Campionul din Ţara Cantoanelor, al doilea favorit la ediţia din acest an de la Wimbledon, va avea ocazia să devină primul jucător din era Open care obţine 100 de victorii într-un turneu de Grand Slam, dacă va reuşi să-l învingă pe japonezul Kei Nishikori şi să acceadă în semifinale.

Nishikori, cap de serie numărul 8, l-a învins la rândul său luni, în patru seturi, 6-3, 3-6, 6-3, 6-4, pe kazahul Mihail Kukuşkin, după 2 ore şi 43 minute.

Rezultate - optimi de finală:
Novak Djokovic (Serbia/N.1) - Ugo Humbert (Franţa) 6-3, 6-2, 6-3
Roger Federer (Elveţia/N.2) - Matteo Berrettini (Italia/N.17) 6-1, 6-2, 6-2
Rafael Nadal (Spania/N.3) - Joao Sousa (Portugalia) 6-2, 6-2, 6-2
David Goffin (Belgia/N.21) - Fernando Verdasco (Spania) 7-6 (11/9), 2-6, 6-3, 6-4
Guido Pella (Argentina/N.26) - Milos Raonic (Canada/N.15) 3-6, 4-6, 6-3, 7-6 (7/3), 8-6
Roberto Bautista (Spania/N.23) - Benoit Paire (Franţa/N.28) 6-3, 7-5, 6-2
Sam Querrey (SUA) - Tennys Sandgren (SUA) 6-4, 6-7 (7/9), 7-6 (7/3), 7-6 (7/5)
Kei Nishikori (Japonia/N.8) - Mihail Kukuşkin (Kazahstan) 6-3, 3-6, 6-3, 6-4