Roger Federer s-a calificat în sferturile de finală la Shanghai, după cinci mingi de set salvate cu belgianul David Goffin

roger federer

Roger Federer (3 ATP) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Masters Series de la Shanghai, joi, după ce l-a învins pe belgianul David Goffin (14 ATP), scor 7-6 (7), 6-4, anunță MEDIAFAX.

Campionul elvețian a avut parte de un prim set extrem de disputat. Roger Federer a fost de mai multe ori pe punctul de a pierde actul inaugural, însă a salvat cinci mingi de set - trei la scorul de 6-5 pentru Goffin și alte două în tie-break, la 6-5 și 7-6. În cele din urmă, numărul 3 ATP a încheiat primul act, după 9-7 în tie-break, într-o oră și 10 minute.

Setul secund a fost ceva mai simplu pentru Federer, care a realiat un break la 3-3 și a fructificat prima minge de meci avută, calificându-se în sferturile de finală de la Shanghai după o partidă care a durat o oră și 54 de minute.

În această fază, Roger Federer, al doilea favorit al întrecerii, se va duela cu învingătorul din partida Alexander Zverev (6 ATP) - Andrey Rublev (33 ATP).