Producătorul de automobile de lux Rolls-Royce a intrat joi în mod oficial pe segmentul automobilelor de teren, compania controlată de grupul german Bayerische Motoren Werke AG prezentând modelul Cullinan, primul său SUV, cu un preţ de 325.000 de dolari, transmite Bloomberg.
Botezat după cel mai mare diamant descoperit până acum, Cullinan este cel mai recent SUV, cu un preţ de cost de cel puţin 100.000 de dolari prezentat până acum de unii dintre cei mai prestigioşi constructori auto din lume. În aprilie, Lamborghini a prezentat Urus, un SUV cu un preţ de 200.000 de dolari, iar la finele anului trecut Bentley a prezentat modelul Bentayga V8 al cărui preţ este tot de 200.000 de dolari.
"În acest moment al istoriei designului auto, SUV-urile au devenit omniprezente", a declarat presei Giles Taylor, directorul de design de la Rolls-Royce.
Cullinan reprezintă o modificare de direcţie faţă de automobilele de lux pentru care Rolls-Royce este renumit. Însă, directorul general de la Rolls-Royce, Torsten Muller-Otvos a subliniat că grupul ţintă al producătorului s-a modificat în ultimul deceniu.
"Vedem cum persoanele înstărite, cei care îşi pot permite un Rolls-Royce, devin din ce în ce mai tineri. Sunt oameni care vor să conducă ei automobilul. Este un clişeu învechit că Rolls-Royce este o maşină pentru care ai nevoie de şofer personal", a declarat Torsten Muller-Otvos.
Rolls-Royce speră că noul Cullinan va capta atenţia cumpărătorilor pe cele mai importante pieţe. În special piaţa din China, cea mai mare piaţă auto din lume, este una pe care Rolls-Royce contează pentru noul său model.
Rolls-Royce dezvăluie primul său SUV, un vehicul de 325.000 de dolari botezat Cullinan
Explorează subiectul
Articole Similare

10
'Război' în energie - Asociaţia Prosumatorilor acuză Delgaz Grid şi Distribuţie Energie Oltenia de abuz. Operatorii resping acuzaţiile
10

929
Un colos al trecutului învie din propria cenușă: Bijuteria industrială din Pipera se reinventează
929

14
Stratosfera, noul câmp de luptă al marilor puteri: Companiile franceze pregătesc baloane și aeronave de spionaj
14

1.231
România, preț triplu la energie față de UE - Bogdan Ivan cere anchete la ANRE după semnalul dat de Nicușor Dan: 'Cum Doamne se întâmplă...' / Ultimatum de 60 de zile
1.231

18
Litoralul românesc, în scădere în 2024: Operatorii caută soluții pentru atragerea turiștilor și în afara lunilor de plajă
18

21
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, despre epuizarea rapidă a tichetelor Rabla
21

17
România, la coada Europei la reciclare: Buzoianu vorbește despre soluții
17

34
Agent economic, sancţionat de Garda de Mediu cu 30.000 de lei pentru deversarea apelor uzate în lacul Colibița
34

2.000
VIDEO Ministrul Mediului despre 'furtul apei' din lacurile României: Adevărul din spate e mult mai dureros
2.000

684
VIDEO Diana Buzoianu dezvăluie că șefii Romsilva vor rămâne fără bonusurile de lux: 'Unii directori au luat 100.000 de euro'
684

36
Sanofi, anchetat de Comisia Europeană pentru abuz de poziţie dominantă
36

14
Schimbare la vârful Spotify: Directorul general devine președinte executiv
14

723
Preț redus la energie pentru consumatorii vulnerabili - Ministrul Energiei anunță că lucrează la o schemă
723
Comentează