România a avut o singură sportivă la etapa de Cupă Mondială de Sărituri cu Schiurile de la Râșnov

sarituri schiuri

Valea Cărbunării din Râșnov a organizat, în acest weekend, o etapă din Cupă Mondială de Sărituri cu Schiurile, la feminin. În cele două concursuri individuale de sâmbătă și duminică s-au impus Chiara Hoelzl (Austria) și Maren Lundby (Norvegia), scrie Mediafax.

România a avut o singură reprezentantă în două manșe, în ultima zi. Dana Haralambie a terminat pe ultimele locuri manșa secundă, locul 28 din 30 concurente. Sâmbătă, schioarea nu a luat startul din cauza unor probleme tehnice cu echipamentul, iar organizatorii au fost nevoiți să o descalifice. Diana Trâmbițaș a fost prezentă în calificări, dar nu a obținut un loc eligibil pentru prima manșă.

La ediția din acest an, în România au venit 52 de sportive din 16 țări, iar cele mai importante prezențe au fost, pe lângă câștigătoarele concursurilor, Eva Pinkelnig și Sara Takanashi.

După etapa de la Râșnov, top 5 în ierarhia generală în Cupa Mondială arată astfel:

1. Maren Lundby (Norvegia) – 655 puncte

2. Eva Pinkelnig (Austria) – 649 puncte

3. Chiara Hoelzl (Austria) – 630 puncte

4. Sara Takanashi (Japonia) – 443 puncte

5. Katharina Althaus (Germania) – 400 puncte

Dana Haralambie are un sezon mai slab decât precedentul, iar până acum a adunat doar 11 puncte și se clasează pe locul 36.