România a fost SPULBERATĂ de Rusia, în semifinalele Europeanului de Handbal: Tricolorele au marcat doar 7 goluri în repriza a doua

romania handbal bucurie

România nu a făcut față campioanei olimpice, Rusia, în semifinalele Campionatului European de Handbal, din Franța! A fost 28-22 pentru rusoiace. La Paris, tricolorele, fără Cristina Neagu, accidentată, au făcut o primă repriză bună, în care au condus aproape tot timpul. Mai mult, româncele au avut și un avantaj de 3 goluri. Însă, la pauză, Rusia a intrat în avantaj, 16-15.

În repriza a doua, campioanele olimpice au făcut legea pe teren. România a marcat primul gol al reprizei abia după 8 minute. România a marcat, în 20 de minute, doar 4 goluri, și un total de 7 goluri în toată repriza.

Pentru România au marcat Dragut 4 goluri, Buceschi 3, Perianu 3, Pintea 3, Florică 2, Chiper 2, Laslo 2, Dumanska 1, Ardean-Elisei 1, Bazaliu 1, iar de la echipa rusă s-a remarcat Viahireva 13 reuşite. România poate pleca cu o medalie din Franța. Tricolorele vor disputa finala mică, duminică, pentru medaliile de bronz, cu învinsa din cealaltă semifinală, care e între campioana mondială, Franța, și Olanda.

Rusia joacă pentru titlul european cu învingătoarea dintre Franța și Olanda.