România a încheiat fără medalie Mondialele de lupte Under-23

Autor: Andreea Năstase

Publicat: 22-10-2022

Actualizat: 22-10-2022

Article thumbnail

Sursă foto: prosport.ro

România a încheiat participarea la Campionatele Mondiale de lupte Under-23 de la Pontevedra (Spania) fără medalie câştigată.

Cele mai bune rezultate ale tricolorilor au fost două locuri cinci, prin Denis Florin Mihai la cat. 55 kg, greco-romane, şi Maria Larisa Niţu, la cat. 72 kg, după ce au pierdut meciurile pentru bronz, potrivit Agerpres.

Sâmbătă, ultimul reprezentant al României la Pontevedra, Krisztian Biro a fost învins în sferturile de finală ale cat. 74 kg, de moldoveanul Vasile Diacon, după ce a dispus în preliminarii de austriacul Simon Marchl, iar în optimi a câştigat în faţa kirghizului Alinur Takirov.

La ediţia de anul trecut, de la Belgrad, România a cucerit două medalii, aur prin Andreea Beatrice Ana (cat. 55 kg) şi bronz prin Ştefania Priceputu (cat. 50 kg).

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri