România a ocupat locul 11 la Europenele de gimnastică ritmică de la Baku

România a ocupat locul 11 în clasamentul pe echipe, sâmbătă, la Campionatele Europene de gimnastică ritmică de la Baku (Azerbaidjan).

Cu 273,250 puncte, România a fost a 11-a din 17 echipe, aurul revenind Bulgariei (324,500 puncte), argintul Ucrainei (311,800), iar bronzul Israelului (310,200), scrie agerpres.ro.

Ierarhia a fost alcătuită în urma rezultatelor obţinute de sportive în finala de la individual compus (Annaliese Drăgan şi Andreea Verdeş) şi la ansamblu.

În finala de la individual compus, Annaliese Drăgan s-a clasat pe locul 13, cu 118,150 puncte, în timp ce Andreea Verdeş a ocupat locul 21, cu 109,350 puncte. Medalia de aur a fost câştigată de bulgăroaica Boriana Kalein, cu 131,000 puncte, argintul a revenit italiencei Sofia Raffaeli, cu 129,550 puncte, iar bronzul a fost obţinut de altă reprezentantă a Bulgariei, Stiliana Nikolova, cu 129,500 puncte.

La ansamblu, România (Alenia Biringer, Catrina Buniov, Anisia Drăgan, Dalia Marin, Claudia Mitan, Antonia Stănescu) a ocupat ultimul loc, 18, cu 44,650 puncte, după ce s-a clasat pe 18 în proba de cinci cercuri (22,000 puncte) şi pe 14 la trei panglici şi două mingi (22,650 puncte).