România a plecat fără medalie de la Europenele de judo de la Sofia

Radu Pop
AGERPRES
judo standard

România a încheiat Campionatele Europene de judo de la Sofia fără medalie, după ce nu reuşise să obţină vreuna nici la ediţia din 2021.

Duminică, Alex Creţ s-a clasat pe locul 7 la cat. 90 kg, după ce a fost învins în recalificări de italianul Christian Parlati. În turul al doilea, Creţ l-a întrecut pe bulgarul Ivailo Ivanov, în optimi a câştigat în faţa francezului Maxime-Gael Ngayap Hambou, dar a pierdut în sferturi în faţa georgianului Luka Maisuradze.

La cat. 100 kg, reprezentantul României, cubanezul naturalizat Asley Gonzalez a fost întrecut în primul tur de Nikoloz Sherazadishvili.

Vlăduţ Simionescu a pierdut în optimile de finală ale cat. +100 kg în faţa austriacului Daniel Allerstorfer.

România a fost reprezentată la Campionatele Europene de judo de la Sofia de 9 sportivi, 6 la masculin şi 3 la feminin: Lucian Borş-Dumitrescu (cat. 66 kg), Alexandru Raicu (cat. 73 kg), Adrian Şulcă (cat. 73 kg), Alex Creţ (cat. 90 kg), Asley Gonzalez (cat. 100 kg), Vlăduţ Simionescu (cat. +100 kg), Cleonia Rîciu (cat. 52 kg), Florentina Ivănescu (cat. 63 kg) şi Serafima Moscalu (cat. 70 kg).

Adrian Şulcă a înregistrat cel mai bun rezultat, locul 5 la cat. 73 kg.

Ultima medalie obţinută de România la Europenele de judo a fost argintul câştigat de Andreea Chiţu la cat. 52 kg, în 2020.