România s-a impus cu 2-1 în fața Belarusului / LIVETEXT

observatornews.ro
romania-nationala-fotbal

Selecţionerul naţionalei de fotbal a României, Edward Iordănescu, a efectuat trei modificări în formula de start pentru meciul cu selecţionata Belarusului, care are loc marţi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024, faţă de partida cu Andorra.

Iordănescu i-a introdus din primul minut pe Cristian Manea, Raul Opruţ şi Tudor Băluţă, în locul lui Andrei Raţiu, Deian Sorescu, respectiv Darius Olaru.

În primul meci din preliminarii, România a învins Andorra, scor 2-0.

FINAL DE MECI. România - Belarus: 2-1

Minutul 86 - GOL! Belarus reduce din diferență prin Vladislav Morozov.

Minutul 83 - O pasă greșită în jumătatea proprie a României le oferă belarușilor ocazia să șuteze pe poartă, mingea fiind prinsă lejer de portar.

Minutul 81 - Dobre, intrat după pauză, șutează puțin pe lângă poartă

Minutul 76 - Belarușii irosesc cea mai mare ocazie de gol după ce trimit mingea cu latul în brațele portarului Radu, din câțiva metri.

Minutul 62 - Cartonaș galben pentru Nicolae Stanciu, care a oprit prin fault un contraatac

Minutul 60 - Șutul expediat de Denis Alibec din afara careului este deviat puțin lângă poartă de un fundaș

Minutul 58 - Denis Alibec lovește bara cu un șut puternic, din careu, în transversală

Minutul 55 - Cartonaș galben pentru belaruși, după un fault la Nicolae Stanciu

Minutul 51 - Dennis Man înșiră câțiva adversari dar este blocat de ultimul fundaș

Minutul 49 - Cartonaș galben încasat de un jucător al Belarusului, după o intrare dură la mijlocul terenului

Minutul 47 - Belarus ratează două ocazii mari de gol, la aceeași fază

Minutul 46 - România are lovitură de la corner

ARBITRUL FLUIERĂ SFÂRȘITUL PRIMEI REPRIZE

Minutul 45+1 - România are mingea în careul advers dar nu reușește să trimită balonul spre poartă

Minutul 39 - Băluță iese accidentat, intră Cicâldău

Minutul 36 - Șut peste transversală al Belarusului

Minutul 32 - O minge expediată de Moruțan spre poartă de la marginea careului este blocată

Minutul 30 - Belarus scapă pe contraatac, dar șutul se duce pe lângă poartă

Minutul 27 - Denis Mann trimite cu capul la o palmă distanță de bară

Minutul 26 - Belarus ajunge cu mingea în preajma careului, dar centrarea nu ajunge la atacanți

Minutul 19 - GOOOL! Fundașul Andrei Burcă marchează din centrarea lui Răzvan Marin

Minutul 17 - GOOOL! Nicolae Stanciu înscrie un gol superb din lovitură liberă. România - Belarus: 1-0

Minutul 16 - Lovitură liberă pentru România din marginea careului advers

Minutul 13 - Belarus aduce o minge în centrul careului României, dar balonul este dagajat de linia defensivă

Minutul 10 - Denis Aliber rămâne singur cu portarul în jumătatea Belarusului dar nu reușește să lobeze goalkeeper-ul

Minutul 8 - Belarus beneficiază de o lovitură liberă în jumătatea terenului României de la aprox. 30 de metri

Minutul 7 - Corner pentru România

Minutul 4 - Jucători români au posesia, dar nu reușesc să creeze o fază periculoasă

Echipele de start:

România: 12. Ionuţ Radu - 4. Cristian Manea, 3. Radu Drăguşin, 15. Andrei Burcă, 13. Raul Opruţ - 18. Răzvan Marin, 6. Tudor Băluţă, 10. Nicolae Stanciu (căpitan) - 21. Olimpiu Moruţan, 7. Denis Alibec, 20. Dennis Man. Selecţioner: Edward Iordănescu.

Rezerve: 1. Florin Niţă, 16. Horaţiu Moldovan - 2. Andrei Raţiu, 5. Adrian Rus, 8. Alexandru Cicâldău, 9. Louis Munteanu, 11. Darius Olaru, 14. Marius Marin, 17. Alexandru Dobre, 19. Florin Tănase, 22. Octavian Popescu, 23. Deian Sorescu.

Belarus: 1. Maksim Plotnikov - 7. Artiom Bîkov, 20. Zahar Volkov, 4. Ruslan Hadarkevici, 22. Vladislav Malkevici - 17. Iuri Kovaliov, 6. Aleksandr Seliava, 14. Evgheni Iablonski (căpitan), 9. Max Ebong - 10. Ivan Bahar, 11. Vladimir Hvaşcinski. Selecţioner: Gheorghi Kondratiev.

Rezerve: 12. Artem Makovcik, 16. Andrei Kudraveţ - 2. Nikita Stepanov, 3. Maksim Şveţov, 5. Denis Poliakov, 8. Gleb Şevcenko, 13. Valeri Bocerov, 15. Roman Iuzepciuk, 18. Kiril Kaplenko, 19. Denis Grechiho, 21. Vladislav Klimovici, 23. Vladislav Morozov.